Ясно е, че голям бизнес без политическа протекция не може да се прави. Така бившият министър на земеделието и настоящ председател на Съюза за стопанска инициатива Мирослав Найденов отговори в студиото на „Лице в лице” на въпроса може ли в България да се прави бизнес, без да се разчита на властта.
Той обясни, че е решил да оглави съюза като „предизвикателство” към себе си и че в нещо членуват малките и средни фирми, които не се хранят от обществени поръчки и почти не получават европейско финансиране. Амбицията му е ССИ да стане своеобразен омбудсман на малкия бизнес, като вече са покрити изискванията за национално представена работодателска организация с няколко хиляди фирми и над 100 000 заети в тях.
Докога бизнесът ще е подчинен на политиците? „Докато има само голям индустриален бизнес, който зависи от политическата конюнктура, а няма малък силно развит такъв”, отговори Найденов.
Като бивш агроминистър, той похвали действията на прокуратурата в Държавен фонд „Земеделие”, като отбеляза, че отдавна е имало очаквания за действия там.
„Половината от финансовия пакет от този програмен период ще мине през фонд „Земеделие” – Програмата за развитие на селските райони и директни плащания за земеделците. Близо 15 млрд. за целия програмен период; това е по-голям финансов ресурс, отколкото на някои от средните банки в България”, посочи Мирослав Найденов пред bTV.
Той изрази надежда, че компетентните органи са се намесили преди еврокомисията да е констатирала тежки и системни проблеми, защото има риск от частично или пълно спиране на средствата. Бившият министър напомни, че изкупните цени тази година са рекордно ниски и лишаването от европейски ресурс би имало ефекта на „катастрофа” за стопаните.
Тази катастрофа, отбеляза Найденов, може да доведе и до политическа нестабилност, защото става дума за водещ отрасъл в икономиката ни.