Министри обещаха на Фандъкова да търсят механизъм за компенсация за цената на парното

13 октомври 2021, 14:51 часа • 2457 прочитания

Общинските дружества „Столичен електротранспорт“ и „Метрополитен“ влизат в обхвата на предвидената компенсация стана ясно на среща с министрите Валери Белчев и Андрей Живков

Още: "Радев не иска силна отбрана на Европа, обслужва руския агресор": Атлантическият съвет у нас атакува президента

Още: Гуцанов: Би било неразумно, ако някой си помисли, че Наталия Киселова не трябва да е председател на парламента

Актуалното състояние на „Топлофикация София“ и възможните решения за компенсиране на разликата между увеличаващата се цената на природния газ и регулираната цената на топлинната енергия обсъдиха на среща в Министерството на финансите кметът на столицата Йорданка Фандъкова и министрите Валери Белчев и Андрей Живков.

На срещата, провела се по искане на кмета на София, присъстваха и заместник-кметът Дончо Барбалов и изпълнителния директор на дружеството инж. Александър Александров.

Повод за срещата е големият скок на цената на природния газ в последните месеци, който създава дисбаланс между цената, на която „Топлофикация София“ купува и цената, на която продава топлинната енергия на своите потребители.

Още: Радостин Василев: МЕЧ ще инициират разговори за махането на Наталия Киселова като председател на НС

Още: Атанасов: Кабинетът е доминиран от русофили, играещи между двете ДПС-та за гласове и за назначения в регулаторите

Определената от КЕВР цена на природния газ в цената на топлинната енергия за потребители е 47,11 лв., а цената, на която „Топлофикация София“ купува природния газ в последните месеци расте - при 69,40 лв. през септември, за октомври е 94,54 лева, а очакваният преразход от разликата в цените само са месец октомври е над 30 млн. лв., посочи инж. Александров, цитиран от 24 часа.

Участниците в срещата се обединиха около целта да се намери механизъм, който да стабилизира енергийната система, без това да се отрази на крайните потребители.

По време на разговора беше уточнено също, че общинските дружества „Столичен електротранспорт“ ЕАД и „Метрополитен“ ЕАД влизат в обхвата на предвидената компенсация за скока на цената на електрическата енергия, така както и бизнеса.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес