Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Меси ли се Цецка Цачева в дебатите в парламента?

27 юли 2016, 21:25 часа • 2839 прочитания

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева се намесва в дебатите в пленарна зала и това не е тайна за никого. Това може да се забележи не веднъж, без значение от дебатирания законопроект.

Пример за това е днешното заседание на парламента, на което се гледаха важните промени в Закона за съдебната власт. На няколко пъти "шефът" на парламента прекъсва депутатите или се усмихва на реакциите на опозицията.

Докато народните представители дебатираха текстовете, засягащи темата с членството на магистратите в тайни общества, председателят си позволи да прекъсне народни представители и то не само такива от опозицията. 

Например след като Филип Попов от БСП предложи прекратяване на разискванията по параграфа и уточни, че членува в ловна дружинка. "Има ли зависимост между ловните дружинки?", контрира веднага ехидно Цачева.

Темата за ловните дружинки се появи и в изказването на депутата от ГЕРБ Методи Андреев, където Цачева отново се включи. "Аз мисля, че зависимостите в ловните дружинки са по-големи", каза тя, прекъсвайки репликата на Андреев.

Мартин Димитров от Реформаторския блок от своя страна заяви, че не членува в такава организация и призова текста на вносителя да бъде гласуван. По думите му текстът е балансиран и ще доведе до по-голяма прозрачност в съдебната система. "Обръщам се към всички вас които искаме да правим съдебна реформа, ако не смятате, че подобно членство ограничава независимостта на съдебната власт, гласувайте", каза той.

Цачева пък без да иска процедура, прекъсвайки депутата, обърна внимание, че доколкото е запозната, членството в такива организации е тайно.

Още вчера при обсъжданията на същия закон председателят се отличи с няколко култови изказвания.

На няколко пъти докато се обръщаше към депутатите за изказвания, тя споменаваше Четин Казак (ДПС), който беше много активен с думите: "Господин Казак, не сме ви чували отдавна?"

Цачева дори призова Казак да оттегли едно от предложенията си, защото било цяла страница четене. Той, естествено, не го направи. 

Припомняме, че и преди е имало проблеми с председателството ѝ. През 2010 г. депутатите от Коалиция за България изразиха недоволството си от начина, по който тя води парламентарния контрол. 

Чашата тогава преля, след като Цачева върна 56 въпроса и 15 питания към премиера Бойко Борисов и министрите без никакво основание. Тогава социалистите дори сезираха етичната комисия за действията на парламентарния шеф.

Такива забележки се срещат и по време на 43-тото народно събрание.

За да е всичко ясно, публикуваме какви точно са правомощията на председателя на парламента според правилника на институцията.

1. съобщава и разпределя законопроектите и другите предложения, внесени в Народното събрание, между неговите комисии според техния предмет;

2. удостоверява съдържанието на приетите от Народното събрание актове;

3. осигурява необходимите условия за дейността на комисиите на Народното събрание и на народните представители;

4. определя правилата за вътрешния ред в сградите на Народното събрание и използването на материалната база след съгласуване с Председателския съвет;

5. организира съставянето, изпълнението и отчитането на бюджета на Народното събрание;

6. удостоверява с подписа си стенографските дневници от заседанията на Народното събрание;

7. упражнява контрол върху издаването на "Държавен вестник", както и другите правомощия по Закона за "Държавен вестник";

8. определя местата в пленарната зала за народните представители, разпределени по парламентарни групи, за членовете на Министерския съвет, президента и вицепрезидента на републиката, след съгласуване с Председателския съвет;

9. след гласуване може да изисква от секретарите на Народното събрание информация за гласуването с чужди карти при гласуване извън случаите по чл. 63, ал. 3;

10. осигурява и следи за спазването на този правилник;

11. утвърждава класификатор на длъжностите в Народното събрание и щата на службите към него;

12. назначава и освобождава главния секретар на Народното събрание, служителите към кабинета на председателя, както и служителите към кабинетите на заместник-председателите и парламентарните групи по тяхно предложение;

13. утвърждава правилник за работата на администрацията на Народното събрание;

14. контролира вътрешната и външната охрана на Народното събрание, която е поставена под негово разпореждане;

15. назначава и освобождава квесторите на Народното събрание;

16. изпълнява и други функции, които са му възложени от Конституцията, законите и този правилник.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес