Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова сезира Конституционния съд за отнемане на права чрез промените в Изборния кодекс

15 февруари 2019, 12:40 часа • 1155 прочитания

С моя екип вече работим по конституционна жалба, защото няма как да остана безразлична към това посегателство върху изборните права на българските граждани, заяви омбудсманът Мая Манолова във връзка с новоприетите промени в Изборния кодекс, предаде БГНЕС.

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Общественият защитни поясни, че в момента на обнародването на превърналите се спорни промени, тя ще депозира и жалбата си до съда. „Това е тринадесетата поправка в Изборния кодекс и всяка следваща отнема още и още права“, категорична е Манолова.

Най-голяма критика тя оправи към промяната на прага при преференциалния вот. „Отнемат правото на българите да гласуват за личности, което те поискаха ясно на референдума през 2015 г. Преференцията вече става абсолютно безсмислена. Това е все едно да имаш право да си купиш хляб, но той да струва 130 хил. лева, защото 130 хил. гласа са нужни за разместване на листата, което е ясно, че няма как да се случи“, смята омбудсманът.

Според нея с одобрените промени отново се лишават и стотици хиляди български граждани зад граница от правото им на глас, защото електронното гласуване отново се отлага. "Премахва се съдебният контрол върху всички актове на избирателните комисии. Достижение, което съществуваше в кодекса“, продължи с критиките Манолова.

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Намерението на омбудсмана предизвика и политически реакции в кулоарите на парламента.

"Всичко, което говори Мая Манолова, са празни приказки, безобразието с преференциите трябва да спре. Това каза заместник-председателят на НФСБ Валентин Касабов. Попитан дали е имало сговор между ГЕРБ и ДПС за Изборния кодекс, Валентин Касабов заяви, че според него няма. „Всичко това е практики, които се наложиха през тези години. Част от практиките са даване под наем на част от партиите. Това се нарича ишлеме. Отива един бизнесмен по време на изборите, плаща си на партията, след което го вкарват в листата. Тези бизнесмени разполагат с пари, с хора, които гласуват и се вмъкват в листата на съответната партия, след което започват уж от името на партията своя собствена игра“, обясни Касабов

„Мая Манолова има екип експерти, тя може да прецени какви действия ще предприеме”, бе лаконичният отговор на Спас Гърневски от ГЕРБ. „Аз искам да припомня, че България по Конституция се управлява от многопартийна система и тежестта на управлението попада върху тези партии. Те трябва много внимателно да си подбират кадрите”, посочи той по отношение на промяната в преференциалния вот, която се оказа най-силно критикуваната. Гърневски отрече ГЕРБ да е влязла в сговор с ДПС по темата, тъй като и двете партии подкрепиха промяната в пленарна зала. „Вие виждате колко техни предложения отхвърлихме вчера. Там, където има добро предложение, няма нищо лошо да се обединяваме от него“, аргументира се Гърневски.

На обратната позиция са от БСП. „Отнема се демократичното право на българския избирател. Това е безспорно. Едно от достиженията на нашата демокрация беше отнето буквално на тъмно“, коментира говорителят на групата в парламента Елена Йончева. Тя се пошегува, че оттук нататък парламентът трябва да заседава на тъмно, за да не се вижда „цялото беззаконие и срам“ на българските депутати.

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес