Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова брани преференцията, не само в БСП имало "15/15"

29 май 2014, 18:00 часа • 25772 прочитания

В никакъв случай няма да се откажем от преференцията за изборите. Това заяви категорично заместник-председателят и двигател на новия Изборен кодекс Мая Манолова в предаването „Лице в лице”.

Размествания на листи има не само сред  партиите, които влизат в Европейския парламент, а и сред тези, които не влизат. 580 хил. граждани са използвали преференция, подчерта Манолова. Тя изрази увереност, че друга добра промяна е възможността да се провери в сайта на ЦИК дали не присъстват в подписката на някоя партия без всъщност да са се подписали. С това нововъведение все повече партии няма да си позволяват да мамят, смята Мая Манолова.

По отношение на Момчил Неков Манолова заяви, че след като той реши да отиде в ЕП, явно никой не го е „натискал”. Ако го бяхме натиснали, той щеше да излезе и да си каже, обясни червеният депутат без да поясни как решението на Неков означава, че е нямало натиск.

Манолова даде пример за недобро обяснение що е то преференция и други партии. При АБВ има преференция от 8,34% за номер 13 (бюлетината на АБВ), а НФСБ – 9,93% за номер 9. Допускам, че ГЕРБ и „България без цензура” се спасиха, защото бяха с номера над 18, а знаем, че листите бяха по 17 души (бел. ред. – ДПС също беше с по-висок номер – 29).

На въпрос какво ще стане и дали Сергей Станишев ще отиде в ЕП, Манолова отвърна, че той ще обяви решението си формално пред ЦИК.

Съдбата на кабинета Орешарски

Какво ще стане с правителството зависи от БСП, ДПС и отчасти „Атака”, макар националистите никога да не са подкрепяли Пламен Орешарски, подчерта Мая Манолова. Резултатът от евровота не подсказва светкавично бърза реакция, смята червеният депутат. Тя се оправда, че на евроизборите БСП традиционно има нисък резултат. Не успяхме да убедим избирателите си, че този вот ще се тълкува от опонентите ни като национални избори, смята Манолова.

Мая Манолова каза и че след евроизборите само в Белгия има подадена оставка. Нищо не е на всяка цена, каза тя.

Лично аз не знам ББЦ към кое политическо семейство ще се присъедини в Европейския съюз. Прекалено прибързано е да се говори за каквито и да е коалиции с Николай Бареков, смята Манолова.

Предсрочните избори

В неделя, 25 май, се реализира вотът на недоверие. Лидерът на ПЕС казваше през цялата кампания, че на този вот ще получим подкрепа за програмата на правителството на Пламен Орешарски. Сега обаче говорим как това били само евроизбори, коментира бившият регионален министър Лиляна Павлова.

Втората причина за вот е липсата на доверие от чуждите партньори в това правителство. Няма и едно посещение на европейски лидер в България, а Пламен Орешарски едвам се срещна с папата в мандата си досега, заяви Павлова.

Третата причина за оставка е състоянието на българската икономика – 40 хил. нови безработни. Никаква производителност, няма работни места, непрекъснати заеми, ще има неизбежна актуализация на бюджета. Анализи не трябва да има, а оставка – иначе зимата ще е пагубно положението - дясното е стабилно, лявото го няма, на куц крак е държавата, завърши Павлова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес