Постигнахме съгласие около всички основни точки за правосъдната реформа, каза председателят на ДСБ Радан Кънев на пресконференция във Варна.
Още: Какво спъна преговорите за кабинет? Мнението на политолози
Още: Какво ще направи ГЕРБ с първия мандат? Анализ на експерти ще има ли кабинет в 51 НС
Според него оттук нататък Министерството на правосъдието, което е определено като ресор на Реформаторския блок, ще има законодателната инициатива за ускорени първи стъпки от съдебната реформа.
Кънев заяви също, че последователно ще бъде следвана и цялостната седемгодишна стратегия за съдебна реформа, която в по-късните си фази включва и конституционна промяна.
„Ако сегашният парламент има достатъчно дълъг живот, в неговите рамки ще търсим възможност и за конституционно мнозинство около някои мерки за съдебна реформа, стига да е възможно. Излишно е да казвам, че в този парламент мнозинство от 2/3 е много трудна задача. Но това е и основната причина последователно да отказваме, лично аз, предложение за участие в изпълнителната власт", каза още Радан Кънев, цитиран от КРОСС.
Още: Пеевски пак се възползва: Иска нулево ДДС за хляба и 9% за ресторантьорите
Още: Първан Симеонов: Позицията Борисов да е премиер не е била нищо повече от блъф
По време на пресконференцията си във Варна Кънев заяви също, че най-важното предизборно обещание на Реформаторския блок - реформата в съдебната система, е над 90% законодателна дейност. „А необходимостта на събиране на конституционно мнозинство, също е законодателна дейност, каза той. Така че моето място, не само заради обещанията ми към варненци да бъда в парламента, е там, за да се събират необходимите мнозинства и да се защитават мерките за правосъдната реформа".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мехмед Дикме: Няма две ДПС-та, барутът е запален и още гори
Още: ГЕРБ прекрати преговорите: Предложиха Борисов за премиер, ДБ не го искат
Според Кънев провеждането на необходимите реформи изисква за достатъчен период от време бившите управляващи да не бъдат част от мнозинството и част от формирането на законодателната воля на парламента.
„Това беше труден процес, който с цената на много компромиси завърши с успех", каза Кънев.