"Страхотна История.БГ. Журналистите се оказаха на по-голяма висота от много професионални историци по темата Македония. Защото освен да знаят фактите, дават си сметка и какво е ставало в душите на хората след всеки следващ погром.
Блестящ Бойко Василев. Не мога да не се съглася с него, че националната ни катастрофа през 1918 г е краят на българската надежда за обединена България с Македония", пише икономистът Евгений Кънев във Фейсбук.
"И макар от 1941 до 1944 г българската администрация управлява, вече четвърт век населението там е било под сръбско влияние - училище, църква, език ...
А местните българи от тогавашния елит не са били доволни от третирането им от българската администрация през 1941-1944, дори писмо до Царя пишат.
А и има нещо друго, което не разбираме.
Вчера БНТ показа филма на македонски драматург с българско самосъзнание “Подгряване на вчерашния обяд” за съдбата на българите след 1918 г.
Главната героиня Катерина - българка - когато е ученичка е пребита жестоко от сръбски учител, защото пише с български букви.
Когато идва българската администрация, нейният баща е с леви убеждения и е в съпротивата на българското присъствие (не казвам окупация), защото е възприемано за фашистко. Катерина помага като ятак с провизии и е заловена от българската полиция и отново е пребита, този път като комунистка.
По-късно идва Тито на власт и след разрива със Сталин, Катерина е пратена в лагер като сталинистка, където едва оцелява.
И така, животът й е изцяло смачкан и погубен. Страхотен филм.
И наистина - както казаха и в История.БГ:
В един момент българите в Македония - изоставени от България - са приели македонизма като единствения начин да си останат в родните места без да ги карат да са сърби. И така вече няколко поколения.
А тези, които отказват - страдат и до днес.
Хубаво завърши Коста Филипов: България има много вини към Македония, не й трябва още една."
Още: Сигнал от историчка от Битоля за антибългарски предавания и пропагандни филми (ВИДЕО)