Конституционният съд образува дело по искането на главния прокурор Сотир Цацаров да бъде обявен за противоконституционна разпоредбата на държавният бюджет за тази година относно парите за съдебната власт.
Вчера (15 април) Цацаров внесе в Конституционния съд искане за обявяване на противоконституционност на съответната разпоредба - чл. 2, ал.6 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2015 година. Докладчик по делото е съдия Пламен Киров, а самото дело е под № 3.
Тезата на Цацаров
Основният мотив на главния прокурор за делото е, че бюджетът на съдебната власт е самостоятелен и законодателната власт е длъжна да гарантира неговия обем и разпределение на кредите така, че да може съдебната власт ефективно да осъществява функциите си. Това се постигало включително и чрез законовата възможност за компенсиране на недостига от наличностите по сметки от предходни години или с допълнителна субсидия от държавния бюджет. Освен това липсата на актуализация противоречала на чл. 117, ал.2 и ал. 3 от Конституцията.
За да няма объркване, Цацаров напомня каква е най-ниската заплата на съдиите, прокурорите и следователите в България. Тя се определя в размер на удвоената средномесечна заплата на заетите лица в бюджетната сфера съгласно данните на Националния статистически институт. Главният прокурор напомня, че от 2012 година не е имало вдигане на заплатите в съдебната система заради недостиг на средства. Забраната за компенсиране на неизпълнените приходи от съдебна дейност със субсидия от централния бюджет създава допълнителни препятствия пред законосъобразното функциониране на съдебната власт, припомня Цацаров.
Според експерта от ИПИ Калоян Стайков аргументите на Цацаров са такива, че и НЗОК, и НОИ биха могли да ги използват. Без реформа няма как да има повече пари, подчерта Стайков. И добави, че сега държавата първо гласува рамка на държавния бюджет, после напасва пъзела и накрая, като станат ясни дупките, почва да търси пари, за да ги запълни. Една от причините за дупките е и разходната част, която обикновено се прави, без да се вземат предвид приходите, подчертава Стайков.