"Аз съм с убеждението, че на Екатерина Захариева трябва да й се даде достатъчно тласък, гръб и воля, за да продължи започнатото. РБ ще гласува „за” и ще я подкрепи". Това заяви в предаването „Лице в Лице” по bTV Корман Исмаилов, зам.-председател на парламентарната група на Реформаторския блок и председател на партия „Свобода и достойнство” и допълни:
„Вярвам, че новата министърка вече на ниво Закона за съдебната власт, процесуалните закони, ако тя успее да събере враждуващите страни на по-експертно, професионално ниво, да се потърси максимално широк консенсус и, ако постигнатото с този консенсус пак реферира обратно към Конституцията, да отидем към нови промени в Конституцията. Конституцията не е свещена крава, очакванията най-вече като резултати в тази много сериозна, проблемна сфера са много високи.
Аз й казах, че ще имаме към нея високи очаквания и този кредит, който даваме много бързо може да се изчерпи”.
Ще продължаваме усилията си за запазване единството и целостта на Реформаторския блок докрай, каза още Корман Исмаилов:
„За нас винаги е било важно, че блокът когато е единен, той е много по-силен и че отделните партии трябва да допринасят за блока, да вливат в него, отколкото да черпят и да дърпат от него за тяснопартийните си интереси. Точно това се получи и продължава да ескалира и доведе до ситуацията, в която сме днес.
В момента става въпрос за усилване на акцентите на някои от приоритетите, които са заложени. Това е наше решение като блок. Не става въпрос за преподписване като блок с ГЕРБ, ще има едно преформатиране на парламентарното мнозинство, според нас. И това, което ние ще договорим с ГЕРБ, тъй като само нашите гласове и на ГЕРБ не стигат, в момента имаме и една малка правителствена криза, бих казал. Гласуването на нов министър донякъде е и вот на доверие или недоверие към кабинета”.
Външни фактори донякъде катализират и процесите в Реформаторския блок, заяви Исмаилов и допълни:
„Има конкурентни партии на РБ, които отвън или отвътре в правителството имат апетити за власт, бяхме свидетели на много тежки и брутални атаки, които продължават към Реформаторсикя блок и негови представители в Изпълнителната власт, от Пеевските медии, от БСП, от ДПС, понякога и от ПФ, в това число и от ГЕРБ.
При тази сложна конструкция и когато зависи, както премиерът в момента говори за стабилност, трябва при положение, че от 23 една група от народни представители, довчера подкрепящи кабинета, отиват в опозиция и то към момента не е ясно точно колко, трябва да се гарантира едно стабилно парламентарно мнозинство.
В резултат на нашите преговори с ГЕРБ, ако постигнем съгласие по този документ, този документ трябва да получи подкрепата от страна на ПФ, в момента и при тях има криза, от друга страна факторът АБВ, който участва пряко в изпълнителната власт, има заявки на едно стопляне на отношението към кабинета от част от групата на БДЦ.
Ние в момента разговаряме с ГЕРБ на база на това, което имаме като коалиционно споразумение и програмна декларация. В момента формулата става още по-трудна, така че в идните дни предстои да се изчистят тези приоритети.
След една година управление трябваше да се направи много детайлен анализ на постигнатото по сектори, на постигнатото и на непостигнатото, но тази криза малко сгъсти графика и повиши напрежението, както вътре в РБ, така и между ГЕРБ и РБ.
Ние сме на позицията, че трябва да запазим целостта на Реформаторския блок, вярвайки, че колкото е по-цял и единен, толкова е по-силен. В момента имаме проблем с тази единност и цялост.
За нас това е приоритет и това е важно, ако допуснем разпада на РБ, ако разтурим парламентарната група, ако започне още по-силно изостряне на довчера приятелския огън между партиите в Реформаторския блок, това освобождава все повече властово пространство за навлизане на други външни фактори, за повишаване на тяхната тежест и роля .- на ПФ, на фактори по-насипни в лицето на БДЦ, и тежестта на ДПС се увеличава.