Вече официално правосъдното министерство пусна за обществено обсъждане предложенията си за промени на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които се залага механизъм за контрол на работата на главния прокурор.
Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите
Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак
Какви са основните моменти? На първо място, ако има отказ главният прокурор да бъде разследван, това може да се обжалва пред съда на две инстанции. В момента такова нещо е невъзможно - само прокуратурата решава и обжалване се прави пред по-горна нейна инстанция. До какво води това: Законно е – когато прокуратурата е по-силна от съда (I част)
Освен това, главният прокурор ще се разследва от т.нар. "наказателен съдия", който ще изпълнява функциите на зам.-главен прокурор. Въпросният съдия почва да работи след повдигнато обвинение срещу главния прокурор. Този съдия трябва да има поне 7 години опит като наказателен съдия, а изборът му се прави от съдии.
Друга важна промяна, която правосъдното министерство под ръководството на Крум Зарков иска - за да бъде освободен главния прокурор от длъжност, вече ще се изисква обикновено мнозинство във Висшия съдебен съвет (ВСС), а не квалифицирано. С други думи, 13 гласа, не 17.
Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)