България е европейски шампион по наказателни процедури в Европейския съюз. Причина за това е управлението на Бойко Борисов и ГЕРБ, коментира в. "Сега".
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Данните за наказателните процедури идват от годишния доклад на ЕК за прилагането на европейското право. Оказва се, че през 2020 година България е начело в ЕС по нови наказателни процедури. Само през тази година ЕК завежда 41 нови производства за установяване на нарушение срещу България. А за периода 2016 - 2020 година има цели 78 случая, в които стартирани наказателни процедури срещу България заради неизпълнени задължения не са приключени. Най-много са процедурите за околната среда (18), превозите (14), вътрешния пазар (11). С по 9 процедури са секторите "Енергетика", "Правосъдие" и "Миграция".
Само за 2020 година, от 41 процедури 10 са били в сектора "Мобилност и транспорт" - любимия на Бойко Борисов. Неговото трето правителство се впусна в тежка битка с Еврокомисията и дори заведе дело срещу нея в Люксембург, за да си извоюва правото да не спазва изцяло Пакета "Мобилност". Но това не направи голямо впечатление в Брюксел, където методично сочеха как България се разминава с европейското законодателство. Четири от процедурите бяха за бавно транспониране на директиви, а шест - за неспазване на регламенти, договори и решения.
На второ място с по 7 наказателни процедури България се изяви в секторите "Околна среда" и "Енергетика". Четири са приключилите наказателни процедури в сектора "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП (малки и средни предприятия)". По три са приключилите наказателни процедури в секторите "Правосъдие, основни права и гражданство", "Здравеопазване и безопасност на храните", "Миграция и вътрешни работи". Отделно има две наказателни процедури за финансова стабилност, а по една процедура заслужиха секторите "Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване" и "Съобщителни мрежи, съдържание и технологии".
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Пълният трети мандат на Борисов е приключил с общо 136 наказателни процедури. Но Еврокомисията регистрира през 2020 година още 100 нови жалби срещу България и не се знае колко от тях ще предизвикат наказателни процедури, както и колко от тези процедури ще свършат в Европейския съд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Веднага след България през 2020 година е Румъния - с 40 наказателни процедури. Само че северните ни съседи са с три пъти по-голяма територия от нас и с три пъти по-голямо население.
Всъщност, Великобритания е по-напред от България и Румъния през 2020 година, с 62 наказателни процедури, но Обединеното кралство е по-особен случай - заради Брекзит Лондон почна да не се съобразява с европейското право. Така и в абсолютни числа, и в относителни спрямо своето население България заслужи "привилегията" да стане след време най-чест клиент на Съда на ЕС в Люксембург. Разбира се, за да стане това, трябва да се мине през цялата наказателна процедура - първо ЕК иска мотивирано становище от съответната страна-членка, ако не получи задоволителен отговор, отново иска обяснение и ако пак то не е задоволително, следва дело в съда. Стигне ли се дотам обаче, загубата за провинилата се страна-членка е почти сигурна.
Последствия
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Стартираните 41 процедури могат да прераснат в съдебни дела, ако държавата не даде доказателства за национални поправителни мерки. Практиката предвижда, че след потвърждаване на нарушението от Съда на ЕС започва да тече нов срок за изпълнение и ако той също не бъде спазен, съдът се събира, за да определи финансовата санкция. Обикновено тя включва първоначална еднократна наказателна сума, към която се добавя ежедневна сума до окончателно изпълнение на първото съдебно решение. България беше наказана през 2019 г. със 77 млн. евро заради произвол в сектора "Енергетика". В очакване е да научи санкцията си и за неспазване на европейските директиви за безопасност на железопътния транспорт по дело, което приключи на 28 май 2020 г. Засега тя се отърва само с плащане на разходите по делото в Люксембург, но ако Еврокомисията реши, че въпреки решението на съда не са отстранени забелязаните нередности, ще има право да заведе второ дело за налагане на по-сериозна финансова санкция.