Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога най-рано ще има нов главен прокурор? Отговор на правосъдния министър

10 ноември 2023, 12:33 часа • 1534 прочитания

Изборите на нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на нов главен прокурор могат да са факт след приемането на нов Закон за съдебната власт (ЗСВ), който да отговаря на променената Конституция. Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов пред БНТ. Според него е реалистично цялата процедура да отнеме около половин година.

Без нов главен прокурор преди лятото

Единственият вариант изборът на ВСС и на новата прокурорска колегия да се случи по-рано, е ЗСВ да се приеме в рамките на месец след конституционните промени, което е малко вероятно, допълни Славов.

Още: ВСС назначи съдията, който ще разследва главния прокурор

"Това е реалистичното с оглед на преструктурирането на ВСС и това, че ще имаме отделен прокурорски съвет, който ще избере главен прокурор. Реалистично, избор на нов главен прокурор преди лятото няма как да се случи", каза правосъдният министър.

Промените в Конституцията

Атанас Славов заяви, че министерството ще има свои предложения за промените в Конституцията, които са в резултат на редица срещи с представители на съдебната власт и академичните среди в последния месец. Според него това ще бъдат много по-изчистени текстове по спорните въпроси.

“Моята работа като министър е да дам възможности на действие на депутатите, които са съгласувани с основните фактори в съдебната система след процес на осъждане. Именно това ще направя със становището, което Министерството на правосъдието ще изрази следващите седмици”, заяви той.

Още: Атанас Славов разкри как ще се преработят промените в Конституцията

Снимка: БГНЕС

Според него остава безспорно предложеното окончателно разделяне на ВСС и прокурорски съвет в съответствие с препоръките на Европейската комисия и Венецианската комисия. Двата съвета ще бъдат разделени, но ще могат да си взаимодействат по общи теми, свързани с бюджета, обучението на магистратите и други.

“Необходимо е още доизясняване на правомощията на главния прокурор, както и решение на въпроса за мандата на тримата висши ръководители. В тази връзка министерството ще предложи разумни и балансирани формулировки”, допълни Славов пред БНТ, цитиран от пресцентъра на "Демократична България".

Още: Атанас Славов: Ако конституционните промени се провалят, нямам повече място като министър

28 съдии гласуват като за 200

Атанас Славов потвърди, че след като е извършена проверка от инспектората на министерството, се е установило, че в двата дни на избори на представители във ВСС от съдийската квота миналата година в сградата на ВАС са влезли 28 съдии. По публично известна информация в гласуването обаче са участвали 200 съдии. Именно затова от Българския хелзинкски комитет поискаха оставката на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и на състава на ВСС.

“Нашата задача беше да установим фактите - колко човека са влезли в сградата, според данните на главна дирекция “Охрана”. Оттук нататък е работа на контролните органи или на прокуратурата, ако се прецени, че има манипулация на вота, как е станало гласуването, откъде идва това разминаване - влезли в сградата съдии и гласували съдии”, каза той.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес