Районни кметове и общински съветници внесоха в Министерския съвет днес жалба и близо 4 хиляди подписа от жители на 4 столични агломерации срещу решението на служебния кабинет, с което е предвидено спирането на средства по Плана за възстановяване, предад БГНЕС.
„Гражданите очакват реализация на важни за тях проекти, свързани с канализация, с локални пречиствателни станции. Проекти, които са важни за качеството на живот на софиянци, но са важни и за опазването на околната среда.
Планът за устойчивост и развитие е един нов механизъм, създаде за подкрепа на държавите и градовете за излизане от COVID-пандемията, включително за развитие на устойчиви зелени политики.
Проектите на София са свързани именно с такива зелени политики. Причините, които изтъква служебното правителство, за да ги извади от плана, са несъстоятелни“, посочи Анна Стойкова, общински съветник от ГЕРБ.
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Според нея аргументите на кабинета, че има концентрация на проекти в София, също са неправилни, защото общата сума по плана за цялата страна е над 12 млрд. лв., а проектите за столицата възлизат на под 5% от нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие
Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"
„Проектите за ВиК инфраструктурата са за 200 млн. лв., които гражданите очакват по плана. Столична община е в готовност да съфинансира 42 млн. лв. по тези проекти“, посочи още тя и обясни, че засегнати ще са четири столични агломерации „Панчарево – Кокаляне“, „Кремиковци – Сеславци“, „Волуяк“ и „Ботунец“.
Според жалбоподателите Столична община се оказва единствена с изключени проекти по Плана за възстановяване, а според тях това издава „негативно отношение“ от служебното правителство спрямо София, което внася напрежение.