Няма значение с кого ще сме в коалиция след предсрочните парламентарни избори след 27 октомври, ако България върви напред в развитието си като европейска държава. Това, което слагаме в момента като модел е модел, в който партиите може да не си имат доверие - равноотдалечен премиер, професионалист, юрист или икономист, който да припознае основната политика в програмата на партиите.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Това заяви бившият премиер, сега депутат и съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков пред БНТ.
Планът на ПП-ДБ
Петков обясни, че в предстоящата предизборна кампания ПП-ДБ се връщат към основата, заради която влязоха в политиката - борбата с корупцията и инвестиции към хората и младите семейства. Няма бъдеще на България, без да се инвестира в младите хора, човешкият капитал и образованието, коментира Кирил Петков. И даде пример, че България няма как да просперира, ако младите семейства не са подкрепени, така че да има повече деца, да има млади лекари и млади медицински сестри.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Той увери, че по време на сглобката, в която бе част ПП-ДБ не са направили нито една грешка и в ущърб на обществото. Ние сме в политиката, защото България може да бъде европейска нормална държава, каза Кирил Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Според него има подходящи кандидати за премиер след предсрочните избори. "Последното нещо, което бих направил в момента е да казвам идеи и кандидати за премиери, но това, което бих искал да кажа е, че не държим да имаме министри и министър-председател, но това, което ще държим е политиката по доходите да бъде част от програмата за управление", каза Петков.
Кирил Петков изброи и позитивните политики според него: майчинството да се изплаща в пълния размер и след втората година, ако майките се върнат на работa, продължаване на съдебната реформа, реформа в антикорупционното законодателство и др.
Кирил Петков постави и слаба оценка на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Според него има "промяна" в съдебната реформа с възможността за разследване на главния прокурор. "Връзката се къса, защото мнозинството от политиците не искат реформата да се случи", каза Петков.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Темата "ДПС"
Петков не знае кое от двете ДПС-та ще бъде в следващия парламент. Има голям риск за Делян Пеевски да не влезе в 51-ото Народно събрание, посочи Кирил Петков. Ако влязат и двете ДПС-та в парламента, ПП-ДБ няма да работят повече с Делян Пеевски, обеща той, макар първоначално да не изключи разговор с всички сили в новия парламент: Кирил Петков: Зависи от политическата конюнктура дали главният прокурор ще е разследван
Той обвини Пеевски в ролята му на това, че е въздействал политически на ГЕРБ да не направят ротацията в кабинета Денков-Габриел.
Кирил Петков отрече да е наивен, а има визия за България за справедливост и равен старт за развитието на държавата. На принципа на проба-грешка Петков вижда вярната посока за България.
Още: Кирил Петков категоричен: Пеевски няма да има роля в управление, от което сме част