Кирил Петков научи жизненоважен урок за борбата с корупцията в Източна Европа по време на краткия си мандат като министър-председател на България. "Ограничихме корупцията на местно ниво, но открихме, че имаме по-голям враг – руското влияние", каза той пред Times. "Не разбирахме, че корупцията и руското влияние в България са едно и също нещо. Корупцията е най-добрият външнополитически инструмент на Москва на Балканите."
Това се казва в публикация на авторитетното британско издание. В нея се уточнява, че завършилият в Харвард млад политик е опитвал да ограничи руското влияние, но е загубил вота на недоверие и подаде оставка. Според изданието, Петков е убеден, че Русия е решила да го отстрани от властта завинаги, но той е решен да се противопостави остро на влиянието на Владимир Путин в Източна Европа.
Авторът на материала Том Кингтън разказва, че според Петков той си е създал мощни врагове в Русия, когато е прекратил зависимостта на България от газовите доставки и е започнал да я замества с газ от Азербайджан. Спирането на руските доставки се оказва сериозен удар за България, която до този момент получава около 90 на сто от доставките си от Русия.
"Азерският газ струва три пъти по-малко от газа на "Газпром", но предишното правителство някак си се отказа от него. Казаха, че няма тръбопровод, но се оказва, че имаме съществуваща връзка, която е достатъчна. Някой се беше договорил да плати три пъти повече", каза той. "Трябва да си изключително глупав - или корумпиран - за да направиш това", допълва Петков.
В интервюто за "Таймс" в "големия кабинет от съветската епоха в София" премиерът казва още, че Москва е реагирала на сделката, като е разпалила опозицията в парламента, което е довело до вота на недоверие към неговото правителство миналия месец. Седмица по-късно той отвърна на удара, като изгони 70 руски дипломати.
"Общо взето, съм сигурен, че някои от 70-те души, които изпратихме обратно, активно разговаряха с депутати в парламента и даваха на журналистите статии, готови за публикуване", каза той. "[Руският] посланик беше заподозряна, че играе активна роля, като води политици в Гърция на почивка. Това беше директна намеса", добавя Петков.
Сходна схема той вижда и по повод вдигнато на ветото на България върху молбата за членство в ЕС на Северна Македония въпреки съпротивата на Русия. "Русия влияеше от двете страни на границата", каза той. "Видяхме координирани действия, когато нашите националисти излязоха с медийни инициативи, преди културният ни офис в Северна Македония да бъде опожарен."
В другия край на страната, на границата с Турция, правителството на Петков усети реалната сила на българската мафия, след като изгони подозирани в тежка корупция корумпирани частни мениджъри на Капитан Андреево, митнически пункт, за който отдавна се подозира, че прекарва мигранти, натъпкани в камиони, в замяна на подкупи, пише от "Таймс".
"Мисля, че те печелеха 1 милиард евро годишно чрез контрабанда на границата. Ето защо това, което направихме, боли", коментира заместник-министър на земеделието Иван Христанов. "Това беше и най-голямата граница за контрабанда на наркотици в света", допълва той, докато в коридора пред софийския му кабинет има охранители. Български разследващи журналисти твърдят, че има връзки между фигури от подземния свят, управляващи граничния пункт, и депутати“, пояснява Том Кингтън.
Христанов смята още, че атаката срещу кабинета от "Има такъв народ" на Слави Трифонов е не заради разногласия за бюджета или Северна Македония, а "заради това, което направихме на границата". Фирмите, които контролираха граничния пункт, все още може да си върнат привилегиите, докато оспорват отстраняването им в съдилищата, а наблюдатели се опасяват, че приятелски настроени съдии може да им помогнат, разказва "Таймс" на читателите си.
Петков обвини главния прокурор на България, че не разследва корумпирани депутати, но каза, че ще трябва да гласуват две трети от депутатите, за да го уволни. А проблемът, твърди той, е, че над една трета от депутатите биха рискували разследване при нов главен прокурор.
Кингтън е разговарял миналата седмица в София и с Костадин Костадинов и цитира твърденията му, че не получава заповеди от Кремъл, докато партии като тази на Петков били американски марионетки. „Само преди седмица всички проамерикански лидери се срещнаха с американския посланик и получиха инструкции от него. Ние, които не ходим на тези срещи, сме обвинявани, че ходим в руското посолство“, казва Костадинов.
Анализатори смятат, че атаката и разрушенията на Путин срещу Украйна е шокирала българите и са сложили край на дългогодишното харесване на Москва. Те обаче предупреждават, че идващата зима ще постави на изпитание решимостта на България да отхвърли руския газ и корумпиращото влияние, което идва с него, допълва авторът.
Петков завършва интервюто си, без да съжалява че стореното от кабинета му е довело да поражението в парламента. "Всичко си заслужаваше, дори ако цената беше моето правителство". Според него корупцията не е широко разпространена у нас, а се свежда до ключови фигури в правителството и около 20 души в частния сектор. „Ако имахме напълно независим прокурор, тази страна може да бъде изчистена за година“, категоричен е той.