Спряганият за фаворит на „Има такъв народ“ за външен министър Димитър Гърдев е споделил невярна информация в официалната си автобиография за позициите, която е заемал като служител на Европейския парламент.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
В официалното си CV Гърдев твърди, че е бил „съветник в комисиите AFET и SEDE”. Тази информация е публикувана на сайта на „Има такъв народ“. AFET е Комисията по външни работи на Европейския парламент, а SEDE е подкомисията на Европейския парламент по сигурност и отбрана. Всъщност работата на Гърдев в Европейския парламент е като асистент на български евродепутат в нейния офис в София и той никога не е работил в помещенията на ЕП, твърди сайта EURACTIV след контакт със съответните служби на Европейския парламент.
ЕП потвърди, че „администрацията на Европейския парламент няма данни за г-н Димитър Гърдев като служител в секретариата“.
Не съветник, а асистент, и не в Брюксел, а в София
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Пред EURACTIV, Гърдев казва, че е работил като асистент на евродепутата Елена Йончева в офиса ѝ в София и в това си качество е отразявал въпросите на AFET и SEDE. Той обяснява, че работата му е проверявана от Европейския парламент и че е получил добра оценка. Елена Йончева потвърди, че Гърдев е бил неин асистент в офиса в София в периода 2019-2020 г., но добави, че твърдението му, че е бил „съветник в комисиите AFET и SEDE“ е лъжа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ
Димитър Гърдев е поредният кандидат за министър на ИТН, при който публично се дискутира, че има проблем с автобиографията.
Кандидатът за премиер на ИТН в 46-я парламент беше Пламен Николов, за когото Университетът в Клагенфурт не успя да открие някакви писмени следи, че има диплома от там. Проучването по темата бе направеното от австрийския журналист Уве Зомерсгутер, който е автор в изданието „Клайне цайтунг“. Неговата статия е със заглавие „Неясноти в биографията. Защитил ли е научна степен бъдещият български министър-председател в Клагенфурт?“
Припомнете си: Потвърдено! Университетът Алпе Адрия за Пламен Николов от ИТН: Той не е никакъв доктор и никога не е бил наш възпитаник
Още: "Не очаквайте от нас ние да разединяваме": Новите лидери на "Да, България" обявиха първата си цел
Още: Премиерът пред Антонио Коща: Трябва да говорим в един глас
Именно с докторската си степен от университета в Клагенфурт (Австрия) по „Философия на икономиката, правото и политиката“ Пламен Николов се явява на кастинг за политици в риалити формата на предаването на Слави Трифонов. В официалния сайт на ИТН Николов посочва университета в Клагенфурт като място, където е получил образованието си, наред със Софийския университет.
През август тогавашният кандидат за вицепремиер и вътрешен министър на ИТН адв. Петър Илиев беше уличен в плагиатство след проверка на Софийския университет. Веднага след това Илиев напусна преподавателската си позиция в университета.
Припомнете си: Етичната комисия потвърди: Има данни за плагиатство в книгата на Петър Илиев