Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каролев: Кодексът за социално осигуряване е сменян над 100 пъти

27 април 2016, 09:10 часа • 599 прочитания

Кодексът за социално осигуряване е сменян над 100 пъти. Това каза икономистът Владимир Каролев в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Преди дни финансовото министерство предложи поправка, която ще обедини личните партиди в една обща сметка. Според министър Владислав Горанов без този пул може да се окаже, че онези, които живеят по-дълго, може да изчерпят спестяванията си.

„Това, че парите отиват в обща партида, не означава, че хората ще взимат равна пенсия. Ако аз съм спестил два пъти по-малко от друг, като се пансионирам от този стълб ще получа два пъти по-мзалко пари”, поясни Каролев.

По думите на Каролев има логика за това преразпределение. „Парите трябва да се управляват по друг начин, когато човек се пенсионира. В страните, в които имаш такъв начин за спестяване, като се пенсионираш можеш да си поискаш цялата пенсия, някаква част от нея или в рамките на няколко години да ти бъде изплатена определена част от спестените пари”, поясни Каролев.

„Този пул се прави когато някой преживее повече от разчета си. Тогава се взимат пари от този технически резерв. Първият стълб е солидарният, тук е повече капиталова схема”, поясни Христина Христова, бивш социален министър.

По думите й промените са добри и ще помогнат на пенсионерите.

„Отделно, не можеш да унаследиш нещо, което си спестил и вече си изхарчил. Ако остане нещо от твоите индивидуални спестени пари – да, трябва, но ако не остане – не”, поясни Каролев. Христова добави, че това не е чистото унаследяване, както е познато на повечето хора.

Тя подкрепи решението пенсиите да могат да се изплатят частично или напълно в случаите на 89-99% инвалидност.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес