Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Караянчева не иска намаляване на партийната субсидия и е скептична за електронното гласуване

27 ноември 2018, 07:37 часа • 1231 прочитания

Оправдание и нотка на съмнение, подсказваща позиция "против" - така изглеждаше председателят на парламента Цвета Караянчева при снощното си гостуване в "Шоуто на Слави" по две големи теми, а именно - машинното и електронното гласуване и партийните субсидии.

Още: Депутатите пратиха в историята комисията за чума и шарка по животните

Още: ПП-ДБ единни срещу кабинета Желязков. ИТН доволни, че изолирали Пеевски и не дали нищо на Доган

Според Караянчева масово машинно гласуване не може да има на следващите избори (европейските и местните през 2019 година), защото трябвало да се купят 12 000 машини, а нямало как. Тя подчерта, че машини ще има в секции, където има по списък над 300 души и това не е малко.

Електронното гласуване не е загърбено и такова ще има. Но от него ще спечелят само сънародниците ни в чужбина. Нямаме обаче достатъчно сигурност за тайната система, все още се борим с корпоративния вот, обясни председателят на парламента, предаде "24 часа".

Същевременно Караянчева счита, че партийната субсидия не трябва да се премахва или намалява, защото това щяло да ощети всички партии, най-вече малките. По думите ѝ, със субсидията се вършела "реална дейност" - например се плащало за места за приемни, където избирателите да представят проблемите си.

Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър

Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ

Запитана дали има депутати лобисти в 44-ото НС, Караянчева отговори: Мисля, че няма. Ако има някакво съмнение, че даден текст е лобистки, винаги може да се даде на Конституционния съд. Според нея хората имат съмнения, защото има "много говорене по телевизията". "Ние правим така, че нашата държава да изглежда най-страшното и лошо място. А не е така. Не казвам, че всички са щастливи, а, че нещата вървят към подобрение", каза Караянчева. Тя обясни, че има много партийни лица по протестите и гневът не е автентичен, което правело протестите опорочени. Хората имат право да излизат на протест и да казват мнението си, това е коректив на управляващите, за да не летят те в облаците, е тезата ѝ.

Според правилника на Народното събрание председателят на съответната парламентарна група е този, който разрешава дали депутат да дойде или не на работа. При мен пристигат само за уведомяване, а аз го разпращам до администрацията, обясни Караянчева в коментар защо депутати отсъстват от работа, а не понасят санкции.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес