Формулата 10:4:4:3, по която бяха разпределени министерските постове в новото правителство между четирите партии от управляващата коалиция, ще бъде пренесена и в парламента при разпределянето на комисиите, както и на ниво областни управители. Това разкриват пред 24 часа запознати с договорките между партньорите от “Продължаваме промяната”, БСП, “Има такъв народ” и “Демократична България”.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Общо 24 са комисиите в 47-ия парламент. 21 от тях ще бъдат за управляващата коалиция, а останалите 3 се очаква да бъдат дадени на опозицията. Договорката между ПП, БСП, ИТН и ДБ е, ако една от партиите държи дадено министерство, начело на ресорната комисия в НС да е представител на друга. Очакванията са преговорите за парламентарните комисии да вървят по-бързо от тези за областни управители, тъй като председателите трябва да бъдат избрани тази седмица, преди коледната ваканция на парламента. Според информацията, засега най-големият проблем е желанието на социалистите да поемат ръководството на 5 комисии, с една повече от полагащите им се.
Една от най-важните комисии е правната и този мандат в името ѝ бяха включени конституционните въпроси. Най-вероятно тя ще бъде оглавена от депутат на ПП. За поста се спрягаше и името на председателя на двата провалени парламента - 45-ия и 46-ия, и настоящ заместник-председател Ива Митева от ИТН. При приемането на правилника на 47-ото НС бе записано, че председателят и заместниците му вече могат да са начело и на комисии и вече няма пречка начело на правната да е Митева. Тя е най-подготвена за поста, защото има дългогодишен опит като сътрудник в тази комисия, а след това и като шеф на правната дирекция на НС. А предните два мандата присъстваше на заседанията на комисиите, помагайки на председателите ѝ да се справят с по-заплетени казуси.
Поправката в правилника отвори вратата и за заместник-председателя на НС Атанас Атанасов от ДБ. Той ще бъде предложен за шеф на комисията по вътрешна сигурност. Това бе заподозряно още в началото на миналата седмица от Хамид Хамид от ДПС, който бе против председателите на парламента да повеждат редовни комисии, защото така малцина щели да са на ръководни длъжности в парламента, а останалите щели “само да натискат копчетата”. От ИТН обаче също имат претенции за тази комисия и искат да бъде оглавена от експерта по национална сигурност проф. Николай Радулов. Така е възможно Атанасов да застане начело на комисията за контрол над службите. Тя обаче се председателства на ротационен принцип - шефовете се сменят на всяка парламентарна сесия, като се редуват в зависимост от числеността на групите. В предишния мандат първи начело на комисията застана Светлин Стоянов от ИТН, а до ротация не се стигна поради краткия мандат. Освен към вътрешната комисия “Демократична България” проявява интерес и към комисията за българите в чужбина, въпреки че от ПП обсъждали да я дадат на “Възраждане”. Хората на Христо Иванов обаче настояват начело да е отново Антоанета Цонева, както бе в 46-ото НС.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Освен към вътрешната сигурност, от ИТН имат интерес към още 2 комисии, пише 24 часа. След като начело на финансовото министерство е Асен Василев от ПП, хората на Слави Трифонов предлагат Любомир Каримански да е начело на комисията по бюджет и финанси. Той бе неин шеф и в 46-ото НС. Земеделската е другата комисия, която настоява да получи ИТН. За нея начело се спряга експертът по земеделие Пламен Абровски. Той бе предложен за земеделски министър в нереализирания проектокабинет на Трифонов в предходния парламент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Въпреки че по формула имат право на 4 комисии, от БСП проявяват интерес към поне 5. Социалистите най-вероятно ще искат комисията по отбраната, за която се спряга името на зам.-шефа на партията и на групата Атанас Зафиров. Проявяват интерес и към тази по регионална политика, която можело да бъде оглавена от Борислав Гуцанов, който, преди да влезе в парламента, бе дългогодишен общински съветник във Варна. За околната среда пък се спряга името на лидера на ПК “Екогласност” Емил Георгиев, който влезе в НС на мястото на вицепремиера Корнелия Нинова. Червените имат интерес и към комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, която можело да бъде оглавена от Иван Ченчев, който е треньор по футбол за деца и е бил пресаташе на ЦСКА. Възможно е БСП да получи и шефското място в комисията по въпросите на ЕС, ако преговорите бъдат обвързани и с местата за областните управители. Ако това стане, начело може да е Драгомир Стойнев.
Засега единствено от “Продължаваме промяната” мълчат за това към кои парламентарни комисии имат интерес. Очаква се обаче начело на енергийната да застане или шефът на временната комисия за цената на тока Радослав Рибарски или Венко Сабрутев.
Запознати разкриват, че първоначално е обсъждан вариант ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” да не получат шефски места в комисии, но това ще е прецедент, какъвто не е имало в нито един парламент. За подобен сценарий се чу и в планарната зала от изказвания на депутати от ГЕРБ и “Възраждане”. В крайна сметка трите опозиционни сили щели да вземат по една комисия. ДПС не са обсъждали темата засега и не знаят коя комисия ще бъде отредена на тях от мнозинството.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Нулев диалог с опозицията - така от ГЕРБ определиха пред “24 часа” разговорите за комисии. От партията не знаели, че вече текат преговори между лидерите на управляващите сили. Очакванията са при ГЕРБ да отиде комисията за връзки с гражданското общество.