Ние взехме решение в една точка и във връзка с разрастващата се епидемия - предлагаме на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с този вирус.
Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на извънредно заседание на правителството във връзка с критичната ситуация с коронавируса у нас. Министър-председателят уточни, че извънредното положение е по предложение на кризисния щаб.
Това не е толкова страшен вирус, но паниката е голяма. Надяваме се, че всички парламентарни групи ще го подкрепят (извънредното положение - бел. ред.). Наистина се надявам тези, които подкокоросват болничните заведения, да не го правят, поясни още Борисов. Той поясни, че ще се търсят варианти за допълнително заплащане на здравните работници и разкри, че руският президент е обещал да провери дали Москва разполага със свободни респиратори, които България да закупи.
Премиерът посочи, че се е дискутирал въпросът дали да се затварят молове и ресторанти, но в крайна сметка тази мярка няма да бъде въвеждана.
По думите на Борисов извънредното положение ще даде възможност да бъдат затваряни училища, университети, игрални зали, спортни събития. "МВнР трябва всяка минута да си актуализира сайта за забрана на пътувания от България към други страни, а Здравното министерство - от кои държави да не могат да влизат в България", продължи премиерът.
"Единствено и само дисциплина и организация на нацията може да ни помогне", заяви Бойко Борисов. "В тази ситуация единственият спор е колко драстични да са мерките", добави още той. Премиерът изчисли, че 3 млрд. минимум ще е загубата, ако така вървим. Според Борисов размерите на щетите за световната икономика ще надминат в пъти това, което стана при последната финансова криза.
Борисов разпореди на образователния министър Красимир Вълчев да организира процеса по прилагане на дистанционно обучение в училища и университети, за да не се губи учебно време и материал.
Барове, нощни клубове и дискотеки също ще бъдат затворени.
Социалното министерство трябва да вземе мерки относно изплащането на пенсиите.
Сега е моментът да покажем дали сме патриоти, дали сме солидарни - да се погрижим за възрастните хора, да се погрижим за социално слабите, за санитарите. Голям проблем ще възникне с погребалните агенции, защото близките на починал с коронавирус също са под карантина, каза още министър-председателят.
С какво още е готова България?
По време на извънредното заседание бе отбелязано, че в България болничните легла са общо 53 173 броя, като от тях 2063 са за интензивно лечение. Осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за Европейския съюз – у нас тя е 759.6 на всеки 100 000 души, а в ЕС - 504.3 на 100 000 души. За сравнение – по този показател Германия заема първо място в ЕС - с 800.2 легла на 100 000 души от населението, а в Швеция осигуреността е най-ниска - 222.5 на сто хил.
България е на първо място в целия Европейски съюз по осигуреност с легла за активно лечение - 616.8 на всеки сто хиляди от населението, след нас се нарежда Германия - с 601.5 на сто хил., като средната стойност за ЕС по този показател е 372.2 на сто хил., бе посочено от Националния оперативен щаб в хода на извънредното заседание.
У нас има общо 21 клиники за интензивно лечение, от които 20 са клиники по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Отделенията за интензивно лечение в страната са 277, от които 177 са отделения за анестезиология и интензивно лечение.
Всичко за коронавируса четете в този материал.