Крайно време е многобройните документи и стратегии за българите в чужбина да се превърнат в реална политика. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която се срещна с представители на българската общност във Венеция, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
Сънародниците ни споделиха част от проблемите, които срещат. Липсата на избирателна секция във Венеция и невъзможността да гласуват, бе очертан като един от проблемите, пред които са изправени. Сред другите трудности за българите, живеещи в тази част на Италия са затруднената комуникация помежду им и липсата на място, където да провеждат регулярни срещи. “За мен е радостна всяка сутрин, когато се събудя и знам, че ще се видя с други българи тук”, сподели Лаура, която до скоро е била културен посредник към общината във Венеция. Трябва обаче да подобрим комуникацията помежду си и да намерим място, където да се събираме поне веднъж в седмицата”, добави тя.
По този повод бяха обсъдени възможности за създаване на асоциация на българите в област Венето. Вицепрезидентът Илияна Йотова повдигна въпроса за откриване на съботно-неделно българско училище. “Българската държава не бива да води дефанзивна политика към своите граждани извън страната, а да бъде с активна роля. Но трябваше да чуя и вашето желание да заработи такова училище, което може да се превърне и в средищно място за всички вас”, каза вицепрезидентът.
По думите ѝ приоритетно е и популяризирането на българската култура и образование, там където има големи български диаспори. Според Йотова липсата на достатъчно културни институти зад граница се усеща ясно и към момента, когато България се подготвя за предстоящото европредседателство.
Още: Радостин Василев за бъдещ вот на недоверие: От тук нататък на коленце подкрепа от нас (ВИДЕО)
Още: Пеевски: Вот няма да подкрепя сега, но кабинетът да се захваща да събира приходите (ВИДЕО)
При посещението си във Венеция Илияна Йотова предостави научна и нова българска литература за българския лекторат в университета, осигурени от Издателство “Захари Стоянов” и Института по български език към БАН. В университета във Венеция има курс по български език под формата на едногодишно обучение. Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази желанието си за по-добро рекламиране и популяризиране на курса чрез специални презентации в училищата и сред първокурсниците в Университета. “Българската държава трябва да положи всички възможни усилия, за да възстанови българските лекторати и да си възвърне завоюваните позиции”, заяви още по време на срещата вицепрезидентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова с рекорден срив в доверието, Петков и Пеевски с еднакъв рейтинг (ДАННИ)
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)