Лично аз имам съмнения, че може да се промени машинното гласуване по начина, по който се иска. Това заяви депутатът от ГЕРБ Анна Александрова и бивш председател на правната комисия в парламента. Тя посочи, че на последните избори само 26% от гласоподавателите са гласували на машина.
Сега се иска да се гласува само с машина и без хартиена бюлетина – бюлетина се пуска само при извънредни обстоятелства, т.е. машината например да не работи, каза Александрова. Припомняме, че това мина на второ четене в комисия, предстои да се гледа в парламента.
Депутатът от „Демократична България” и зам.-председател на правната комисия Надежда Йорданова изтъкна пред БНТ, че имало по-малко гласували на машина заради липсата на доверие, свързана с процеса на въвеждане на машините. Тя каза и, че в по-малките секции щели да останат хартиените бюлетини.
Не получих категоричен отговор нито от ЦИК, нито от „Сиела” какво се обърка с листата на „Демократична България” при машинното гласуване във Велико Търново на последните засега парламентарни избори. Но такова нещо може да се случи и при хартиени бюлетини – затова сега сме предвидили достатъчно на брой хартиени бюлетини, ако има проблем с машините, обясни Йорданова.
Недопустимо е да се иска такава промяна на Изборния кодекс, а да не искат да направят правителство, да носят отговорност за кабинет, заключи обаче Александрова.
Ако искаме машинно гласуване, трябва да се гласува машинно само в големите секции – над 300, затова приветстваме това решение. Принципът трябва да бъде машинно гласуване в големите секции, в малките секции се гласува на хартия, заяви депутатът от БСП Крум Зарков. Според него, и сънародниците ни в чужбина заслужават да гласуват машинно, ако логистично е възможно. Има желание сънародниците ни в чужбина да гласуват на машини, каза и Йорданова, но добави, че „разумни хора сме, едва ли ще приемем решение, което логистично да застраши изборите в чужбина”.
В една секция може да има само 1 машина и при всички анализи за 1 изборен ден може да гласуват 200 души – като секцията е от 1000 души, как ще стане? Бърза се да се направят служебни избори, в полза на президента, възмути се Александрова. В 98% от случаите нямаше никакъв проблем с гласуването с машина, опонира Зарков, който каза, че гласувал на последните избори с машина. Йорданова и Александрова обаче казаха, че са гласували с хартиена бюлетина – Йорданова, защото нямало независим одит на машините след категоричен отказ на ЦИК, а Александрова – защото така искала. „Какво ви пречи, освен служебна победа и касиране на изборите”, избухна депутатът на ГЕРБ срещу този начин на въвеждане на машинното гласуване. Но Зарков попита как така не се отчитат преференции при гласуване на хартия - с машинно гласуване това ще се случи, а не да има ненасяне на преференции.
Защо президентът ще провежда процедурата по избор на членове на ЦИК? Целта е Румен Радев да спечели втори мандат, настоя Александрова. Ние сме парламентарна република, трябва да е парламентът, настоя тя.
Други промени в Изборния кодекс
ЦИК трябва да се впише извън всякакво политическо влияние. Лошото е, че няма достатъчно време да се проведат конкурсите, които трябва, за да стане професионална администрация, обясни Зарков. Президентът ще действа в обвързана компетентност при формирането на ЦИК, не е вярно, че сам ще я назначава, подчерта депутатът от БСП.
За секциите в чужбина, Йорданова посочи, че в Турция тази година не са били открити само 6 секции от възможните - "сравнете с Великобритания", призова тя. Данните показват, че гласувалите от Турция намаляват, добави депутатът от ДБ.
Трябва да има реални избирателни списъци за сънародниците ни в чужбина, но това не се прие, заяви Крум Зарков. А Анна Александрова се оплака, че сегашната промяна не е предшествана от широк дебат, както трябва.
Има нужда от правителство, видно е, че суверенът възложи тази отговорност на "Има такъв народ". Но не какво да е правителство, а правителство на промяната, сподели Йорданова.