Парламентът излезе в 15-минутна почивка, за да се проведе извънреден председателски съвет за съкратеното съдебно следствие.
В него освен ръководствата на парламентарно представените партии ще се включи и министърът на правосъдието Данаил Кирилов.
Предложение за 30-минутна почивка направи лидерът на БСП Корнелия Нинова. "За" да се прекъсне заседанието гласуваха 90 народни представители, "против" - 0 и "въздържали се" - 47, с което то бе прието. След гласуването председателстващият пленарното заседание Емил Христов обяви 15-минутна почивка.
От "БСП за България" в 10 ч. след като гласуваме закона искаме да дадете почивка от 30 минути. Искаме да се възползавме от факта, че министъра на правосъдието е тук по време на тази почивка да направим извънреден председателски съвет.
Подаваме ви ръка добронамерено, да се съберем и да решим въпроса с няколкото законопроекта, които приехме онзи ден, които се изключват взаимно, касаещи съкратеното производство, в частност случая в Сотиря.
Уважаеми дами и господа, виждате, че днес там има гражданско неподчинение", заяви Нинова. По думите й напрежението нараства, а националната подписка стига до 50 хил. подписа. "Призовавам ви за разум и аргументи. Не можем да оставим два взаимноизключващи се закони да вървят едновременно", посочи Нинова.
"Ще се включим в извънредния председателски съвет за съкратеното съдебно следствие, но категорично възразяваме за начина, по който се използва казуса и мъката на хората. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова в процедура от парламентарната трибуна.
"Не оспорвам правото на ПГ на БСП да поиска почивка в рамките на правилника един час след началото на заседанието. Оспорвам механизмът, по който тя се използва.
Имаме сериозна законодателна програма днес, включително и точки, които са предложени от вас, по други обществено значими казуси. За мен беше по-разумно след като приключим законодателната програма да направим този председателски съвет. Сигурна съм, че министърът на правосъдието щеше да се отзове.
Няма никаква ситуация на екстремност и смятам, че по-скоро тук се нагнетява допълнително напрежение и е важно наистина важните законодателни решения да не се взимат под влияние на емоциите", заяви още д-р Дариткова.
"Ние ще се включим в председателския съвет, но за всички е ясен механизмът за обсъждане на законопроекти. Това не става на председателски съвет, а в Комисията по правни въпроси.
Ако искате да промените правилника, тогава внесете предложение за промяна в Правилника, иначе този правилник, който имаме трябва да се спазва, особено от големите парламентарни групи с претенции за това, че имат добри юристи в групата", допълни д-р Дариткова.