След като 12 години и половина бе на крачка зад лидера Бойко Борисов в ГЕРБ, Цветан Цветанов подаде оставка от всички ръководни постове във формацията. И остана редови член на партията.
"Обмислях това решение достатъчно дълго, но го правя днес, защото за мен ГЕРБ е на всички членове и симпатизанти. За мен беше важно да запазя хладнокръвие и мълчание по време на кампанията", написа във Facebook Цветанов, след като първо пресцентърът на ГЕРБ съобщи новината малко след 11.00 ч., пише в. "24 часа".
Според запознати Цветан Цветанов и Бойко Борисов са имали две срещи на четири очи тази седмица. Какво са си казали, нито един от двамата не коментира. Инициативата е била на Цветанов. Пред Нова телевизия той обясни, че предложил два варианта: да продължи да работи всеотдайно за общинските избори, а другият - да подаде оставка от всички постове. Борисов дал трети вариант, който Цветанов не приел. Какъв е той, не става ясно.
Самият премиер не коментира новината. Но тя очевидно направи излишна пресконференцията, която бе обещал, че ще даде "в четвъртък - петък", и която не даде непосредствено след победата на евроизборите.
Заради отзвука, последвал новината, че Цветанов се е нанесъл в нов, по-голям апартамент със собствен асансьор, на 27 март той напусна парламента. Тогава запази позицията си на зам.-председател и шеф на националния предизборен щаб на ГЕРБ. С днешна дата той има само едно жилище – това, от което започна скандалът с "Апатаментгейт".
При учредяването на партията на 3 декември 2006 г. Цветанов дори формално я оглави, защото по закон кметовете нямат право да са председатели на политически формации. На 13 януари 2010 г., когато вече бе премиер, Борисов стана председател на ГЕРБ, а Цветанов - един от тримата му заместници, и то негласно първи по ранг.
Национална конференция на ГЕРБ в началото на юли ще избере нов зам.-председател на мястото му, твърдят запознати. Уставът фиксира броя на зам.-председателите на трима. Толкова щели да бъдат и занапред. Останалите двама - кметовете на София и на Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, остават зам.-председатели на ГЕРБ и няма да минават през нов вот през юли, категорични са източниците на "24 часа".
Последният избор на лидер и заместници се състоя на национална конференция на 20 януари тази година. От тогава тече 4-годишен мандат на Борисов, Фандъкова и Николов. Ето защо на конференцията през юли ще се гласува единствено за трети заместник. Логично най-многото залози сочат към вицепремиера Томислав Дончев, който е сред седмината в Изпълнителната комисия извън Борисов и заместниците му.
Ако следва линията да издига максимално в партията знакови кметове, лидерът може да се спре и на кмета на Стара Загора Живко Тодоров. Или на шефката на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова - така пък ще се запази схемата, по която Цветанов съвместяваше втория пост в ГЕРБ и първия партиен в Народното събрание.
Останалите в Изпълнителната комисия са шефката на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова, заместникът ѝ Красимир Велчев, депутатите Менда Стоянова, която е начело на бюджетната, и Пламен Нунев, който след Цветанов оглави вътрешната комисия на парламента. Другият човек в комисията - новият ни посланик в Израел Румяна Бъчварова, е сред най-приближените до Борисов, но именно предстоящото ѝ заминаване за Тел Авив почти изключва вероятността тя да стане зам.-председател.
Съществувал и вариантът нов човек да влезе с летящ старт и в "политбюрото" на ГЕРБ, и на зам.-председателската позиция. В такъв случай с най-голям шанс е министърът на финансите Владислав Горанов. На последните форуми на партията, включително на представянето на листата за евровота и на закриването на кампанията в зала "Арена Армеец" в присъствието на кандидата за председател на Европейската комисия Манфред Вебер, той е единият от двамата, които се изказаха преди зам.-председателите. Другият е Дончев.
Кой ще наследи Цветанов като председател на националния предизборен щаб на партията, ще стане ясно непосредствено преди местните избори - чак през септември, твърдят източниците на вестника.