"Едно от нещата е, че много от руснаците не разбраха защо Съветският съюз се разпадна. За Путин това се превърна в лична трагедия. Както и да завърши тази война, тя показа, че има украинска нация, която е различна от руската. Баща на тази нация, до голяма степен, е Владимир Путин". Това коментира в "Лице в лице" политологът Иван Кръстев.
"Преди 10 години 70% от украинците имат положително отношение към Русия. Днес над 80% имат негативното. Украинци отказват да говорят на руски, дори когато не говорят други езици. С разрушаването на Донбас бе разрушен руския свят, той изчезна. Украинците, които воюват с Русия няма да учат децата си на руски, империите се раждат на бойното поле, но умират в книжарниците", допълни той.
Политологът припомни, че в началото Путин е определил правителството на Зеленски като окупационен режим, но руските армии не са посрещани като освободители. "В резултат на тази война Швеция и Финландия влизат в НАТО и границата с Русия се увеличава на 1400 километра. Говорим за ядрена война така, както не се е говорило в последните 45 години", подчерта Кръстев.
"Мнозина се страхуват, че ако украинските войски започнат освобождение специално на Крим, не само на Донбас, рискът от ядрена война става огромен", допълни той. "Общественото мнение твърдо застана зад Украйна. Европейците постепенно започнаха да виждат, че светът се променя, Европа е в икономическа война с Русия, тръбите за газ непрекъснато се развалят, Германия получава 20-25% от обещаните количества, тази война няма да завърши при примирие, това е нова реалност, имаше илюзии, че със санкциите Русия ще промени политиката си, то не се случи и при други санкции, но Русия в дългосрочен план плаща висока цена, те не са само 4-5% от БВП, а са десетки хиляди IT специалисти, които напуснаха страната и може би няма да се върнат. Идеята да не се дават визи на руснаци е погрешна. В Русия има хора, които не подкрепят тази война и да затвориш границите за тях, е огромен проблем", смята Кръстев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Политологът прогнозира ескалация на военните действия на фона на приближаващата зима. "Трябва да сме готови за неща, които мислим за невъзможни. Първо това се случи с пандемията, а сега с войната. С всичко се свиква – това е естествено. Трябва да бъдем подготвени за една по-дълга война. Посланията са, че няма да има мирни преговори", категоричен бе той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Запитан за атентата срещу Даря Дугина и как това ще повлияе на ситуацията, Кръстев отговори: "Има очакване за ескалация, най-вероятно през зимните месеци ще има естествено замразяване на военните действия. Смъртта на Даря Дугина - не знаем кой я е взривил, но как тази смърт бе използвана. Няколко пъти съм виждал Дугин, той бе по-спорна фигура, ако се е виждал с Путин, то е било два-три пъти. Имперската позиция на Дугин е известна, тя превеждана, това е човек, който не прие разпада на СССР, за него евразийството се превърна в знаме. С тази идея през 2015 г. хората около Дугин започнаха атаки срещу Путин, че е предал Донбас и в резултат Дугин бе уволнен от държавния университет като професор. Това не бе идеологията на Русия. Но ето, че тя постепенно стана официална, самият Дугин заяви, че очаква не мъст, а победа? Какво означава това? Тази смърт кристализира определен тип напрежение в режима и Дугин стана много по-влиятелен."
Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.
Относно спора около руския газ, политологът обясни: "Служебното правителство трябва да ни убеди, че връщането към преговорите с Газпром е неизбежно. Ако Русия и Газпром си позволяват такъв натиск срещу Германия, представете си как ще е спрямо България. Ако в политиката проявиш слабост, не се сърди, че другите ще се възползват от нея. Второ, правителството смята ли да преговаря за дългосрочен договор, нашият изтича през 2022 г., а това е промяна във външната политика. Трето, ние се държим все едно сме най-пострадали от тази енергийна криза, а изнасяме електроенергия, България е една от малкото страни, която може да компенсира газовите цени, живеем в свят където суровините и икономическите отношения много лесно могат да бъдат превърнати в оръжия".
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
На въпрос ще има ли редовно правителство след 2 октомври, Кръстев прогнозира, че усещането му е, че ще се случи обратното на това, което политиците говорят - теорията им е, че стабилно управление няма да има. "Вярно е, че имаме повече пророци на глава от населението, но да изчакаме изборите да се проведат", пошегува се Кръстев.