Очаквано народният представител Иван Иванов от "Kоалиция за България" запази депутатския си мандат в парламента, съобщи "Правен свят".
Конституционният съд (КС) днес прие, че Иванов, макар и назначен със заповед на премиера, така и не е успял да встъпи в длъжност като зам.-министър и нито за секунда не е изпаднал в състояние на несъвместимост.
Още: Сарафов пита Киселова какво става с имунитетите на Ибрямов и Бориславова
Още: Темата със старостилната църква влезе и в парламента
Решението бе предизвестено още от момента, когато стана известно, че на искането си за допълнителни доказателства – преписката по назначаването на Иванов, КС е получил само два документа – заповед за назначаване на Иванов и заповед за освобождаването му. Решението си КС е постановил единодушно – с 12:0 гласа. Очаква се решението, по доклад на съдия Кети Маркова, да бъде публикувано на сайта на съда по-късно днес.
Иванов беше изслушан от конституционните съдии на 10 октомври. Искането към Конституционния съд беше внесено от ГЕРБ. Очаква се Конституционният съд да оповести решението си по обед. Кракът ми не е стъпвал в Министерството на вътрешните работи, заяви Иван Иванов след като бе изслушан от конституционните съдии на 10 октомври. "Поддържам становището си, че няма несъвместимост. Няма акт за встъпването ми в длъжност, няма изразена воля за подобно нещо, няма разписани документи. Тезата, че за няколко часа съм бил заместник-министър не важи", каза на излизане от Конституционния съд Иванов.
Въпреки споровете около това дали той е депутат или не, от юни досега Иван Иванов е внесъл 4 законопроекта и е отправил два въпроса към министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева по време на парламентарния контрол. "По Конституция и по Правилника за дейността на Народното събрание аз съм народен представител и имам задължения, няма нормативен акт, който да казва, че народен представител не трябва да ходи на работа дори и да е образувано подобно дело", коментира той.
Още: Киселова: Надявам се този парламент да бъде по-различен от другите, които бързо се разпускаха
Още: Депутат от "Възраждане" се отказа от имунитета си
Тезата ни е ясна и точна, казусът за нас е ясен от фактическа и юридическа гледна точка. За да бъде едно лице заместник-министър това е резултат от сложен фактически състав. Единственото, което имаме е заповед на премиера за назначаване на едно лице за заместник-министър без да е изразена воля от това лице да бъде на тази позиция, няма изразено негово съгласие, няма встъпване в длъжност, коментира процесуалният защитник, с когото Иванов се яви
Иванов беше назначен от премиера Пламен Орешарски за заместник-министър на вътрешните работи на 19 юни, а часове по-късно беше освободен от поста, след разкрития, че е бил свързан с групировката СИК.
Още: Костадинов се присламчи до Тръмп: Почва кампания да си връщаме исторически земи
Още: Политолог: Партиите загряват за поредни избори в края на март-април
КС изиска от Министерския съвет в 7-дневен срок да представи цялата преписка по назначаването и освобождаването на Иван Иванов като зам.-министър на вътрешните работи. Това включва и всички документи, представени от него и служебно изготвени, включително акт за встъпване в длъжност и подадена от Иванов оставка със съответните резолюции.