Кампанията започна и завърши с проблемите в двете фракции на ДПС - ЦИК беше много заета с разрешаването на споровете между тях. Това коментира в "Още от деня" по БНТ Ива Лазарова - председател на Обществения съвет към ЦИК.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
Лазарова обясни, че масови смени на членове на секционни комисии е имало и назад във времето - между 30 и 50 процента. "Сега имаше много засилен фокус и това е добре, защото очертава проблемите, които политическите партии имат - липсата на ангажираност за работа с техните симпатизанти", каза тя.
Още: Над половин милион лева за изборна реклама само за 10 дни: Ето колко са похарчили партиите
Парламентарно представените партии взимат субсидия и с нея те трябва да развиват своите кадри, каза тя. Според Лазарова партиите нямат никакъв ангажимент към отговорността на изборите, но имат сериозен интерес към крайния резултат. "Не ставаме свидетели на дебати по същество и с това постоянно разискване какво се случва и какви са проблемите усилва недоверието на хората към изборния процес. Видяхме спорни решения на ЦИК - хората останаха с впечатлението, че забранявайки гласуването с машини на местните избори преди година, има нещо гнило с машините".
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Още: Експерт: 5-10% от гласовете идват от купен вот или гласуване от страх
Секциите и местата, в които има съмнения за купуване и контролиране на гласове, са едни и същи всеки път, посочи Лазарова. "Политическите партии се обвиняват една друга в тези порочни практики, в крайна сметка нито една от тях не е осветена като възползваща се от тях".
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ