Отново сме свидетели на един политически сценарии с мълчаливото участие на премиера Николай Денков. Искат да опраската и службите, както направиха с МВР. Това каза секретарят по сигурността на президента Румен Радев - Димитър Стоянов, в ефира на Нова телевизия относно реформите, които предстоят в сектор "Сигурност" и обединяването на разузнавателните служби.
ОЩЕ: Румен Радев: Реформа не е да смениш ръководството на службите с наши хора от записа
„Виждаме една политическа смяна. Това ясно беше казано в онзи запис, които изтече“, заяви съветникът на Радев.
„Това не е първия случай, в който парламентът не приема доклад и не е нужно да се подават оставки. Дали ще се стигне до смяна на ръководството на службите, все още няма пряка индикация. Има непряка индикация за това с неприемането на докладите на службите от депутатите. Неприемането на двата доклада не е вот на недоверие към службите, а вот на недоверие към правителството на Кирил Петков, което имаше ангажимент да постави конкретни задачи на конкретни служи и те да бъдат изпълнени. Говоря за правителството на четворната коалиция. Такива задачи не са били поставени. Този вот на недоверие се отнася и за комисиите по контрол на службите в 47 и 48-ото Народно събрание. Те как са контролирали службите през този период, за да стигнат до този избор?", коментира той.
По думите му призивите за оставки трябва да са съпроводени и с мотиви, а такива не е чул.
Попитан ще посъветва ли президента да не подпише указа, Стоянов каза, че когато получат мотивите, ще реши какво да го посъветва.
„Няма как да се сменят шефове на служби през 3 месеца. Това води до тяхното неработене. Това обрича националната сигурност на неуспех“, смята той.
ОЩЕ: ПП с ултиматум към Борисов: Не Радев, а парламентът да се грижи за сигурността
Стоянов попита, ако бъдат сменени шефовете на службите, дефицитите, за които се говори, автоматично ли ще бъдат попълнени? Само от шефа на службата ли зависи попълването на тези дефицити? "Те трябва да се попълнят с финансови средства, защото нашите служби са технологично изостанали и е необходимо финансиране, за да бъдат в крак с времето заедно с партньорите си от другите страни, за да могат да придобиват надеждна информация, която да може да бъде предоставяна и на президента, и на премиера, и на председателя на НС", обясни той.