В двустранните отношения между Република България и Ислямска република Иран има много неизползван потенциал. Около тази теза се обединиха българският вицепрезидент Илияна Йотова и иранският й колега Али Асгар Мунесан на среща на „Дондуков“ 2.
Още: Полиция нахлу на заседание на Доган и младежкото ДПС в Сараите (ВИДЕА)
Още: Румен Радев: Доставката на F-16 е само началото
Вицепрезидентът на Иран благодари на българската държава за подкрепата за т.нар. иранско ядрено споразумение. „Твърда е волята на Европейския съюз и на България като страна член условията на споразумението да бъдат спазвани“, изтъкна Илияна Йотова.
„С една ръка не можем да ръкопляскаме“ – с тази персийска поговорка посланикът на Иран в България Сейед Мохаммад Джавад Расули обрисува необходимостта от двустранно сътрудничество.
„Ние имаме народна мъдрост със същия смисъл: Една птичка пролет не прави“, отвърна вицепрезидентът Илияна Йотова, като подчерта колко дълбоки са връзките, които свързват народите.
Още: ИТН: Вотът на недоверие се изкарва без нужда и ще се прибере без слава
Още: От какво е притеснен Бойко Борисов? Отговорът от Ивайло Мирчев
Двамата обсъдиха по-конкретно задълбочаване на контактите в сферите на туризма, културното наследство и традиционните занаяти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Бащата на Кирил Петков спря магистрала "Струма": Тошко Йорданов за проблемите с пътищата у нас
Още: Вече е ясно какво ще се случи с делото срещу Лена Бориславова
Обмяна на опит и добри практики предложи вицепрезидентът на Иран. Илияна Йотова посочи, че за увеличаване на туристическия поток от и към Иран е необходимо подобряване на инфраструктурните и транспортни връзки.
„Нашите две държави имат хилядолетна история. Наш дълг е не само да опазим богатото си културно-историческо наследство и да го предадем на поколенията, но и да го развиваме“, заяви българският вицепрезидент.
Като много добро иранският вицепрезидент оцени предложението на Илияна Йотова първите туристически маршрути, които ще бъдат разработени между двете държави, да свързват древните им столици.
Още: Йотова: Трябва разяснителна кампания за еврото, не политиканстване
Още: Цеков призна за SMS-ите с Пеевски, но ги обвърза с "осветяването на сивите кардинали"
„В тези маршрути могат да бъдат включени страните от Западните Балкани, а България да бъде естествен център на това сътрудничество“, подчерта българският вицепрезидент.
Скоро се очаква да се проведе 19-ата сесия на Смесената българо-иранска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Предстои подписване за нов тригодишен период на сключената през 1967 г. културна спогодба между двете държави.