Кампаниите в интернет с платени потребители, които застъпват тези във връзка с важни обществени събития и проблеми, са нещо, за което отдавна се знае, но няма доказателства.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
През последната седмица темата за интернет троловете влезе във фокуса на общественото внимание. Първо се появи информация, че БСП използва специална компания, която се грижи с платени профили в мрежата да защитава червената кауза, като всичко е предварително съгласувано, урегулирано и се води отчет. Последваха и разкрития, че европейският депутат Илияна Йотова също ползва същата фирма – „Лийдуей Медия Солюшънс”, за да вдига реномето си в мрежата и за да атакува с платени профили политически противници – включително европейския комисар Кристалина Георгиева. Самата Йотова все още отказва коментар по темата пред българска медия, включително пред Actualno.com. А най-новото разкритие на „Биволъ” е, че и ДСБ е имала договор с „Лийдуей”.
Етично ли е или не да се използват такива похвати в политическите битки според вас, уважаеми читатели? Трябва ли при доказано използване на „тролене” да има наказания за виновните? Или в политическата борба такива похвати са нормални и не следва да им се обръща внимание на принципа „всеки го прави”. А може би смятате, че тази материя следва да се урегулира със закон? Споделете вашата позиция.