Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Специализираната прокуратура използва разделението на властите, за да не говори за подслушвани протестиращи

17 август 2021, 14:24 часа • 4957 прочитания

Наблюдаващият прокурор от Специализираната прокуратура относно използването на специални разузнавателни средства (СРС) срещу протестиращи няма да се яви пред т.нар. комисия "Хаджигенов" – парламентарната комисия, занимаваща се с полицейското насилие и подслушването на протестиращи срещу режима на Бойко Борисов и Иван Гешев. Това става ясно от официално съобщение на Специализираната прокуратура.

Според написаното вътре, което е подписано от административния ръководител на Спецпрокуратурата Ангел Кънев, "органите на съдебната власт не могат да участват в никакви форми на парламентарен контрол". Нито един магистрат не е задължен да го направи, съгласно и Правилника на Народното събрание, пише в отговора на специализираното държавно обвинение. Там има и уточнение, че "би се създал риск от засягане по недопустим начин независимостта на съдебната власт".

Освен това е цитирана и конституционна съдебна практика – решение 6 от 6 юни, 2017 година на Конституционния съд. То казвало, че макар главният прокурор да може да бъде викан в Народното събрание да представи "други доклади", а не само годишния доклад за дейността на прокуратурата, то под други доклади не се има предвид конкретни наказателни производства. В случая става въпрос за преписка 1425/2020 по описа на Специализираната прокуратура.

"Съгласно Решение на КС № 5 от 17.05.1995 г. с оглед принципа за разделение на властите по смисъла на чл. 8 от Конституцията на Република България от кръга на лицата, по отношение на които НС или съответна парламентарна комисия могат да задължат длъжностно лице да се яви и да отговори на поставени въпроси, следва изрично да отпаднат Президентът, Вицепрезидентът, Конституционните съдии и всички магистрати", добавят от прокуратурата.

"Предоставянето на информация, представляваща следствена тайна обаче, може да повлияе негативно върху вътрешното убеждение на разследващите органи, а проявата на такъв интерес би поставила под съмнение тяхната обективност и безпристрастност, защото Специализираната прокуратура като държавен орган изрично не трябва да предоставя на народните представители сведения и документи, когато те представляват следствена тайна. Забраната важи, когато тези сведения и документи съдържат информация за неприключили разследвания, каквато е и настоящата хипотеза по прокурорската преписка 1425/2020 г. по описа на Специализираната прокуратура", казват от специализираното държавно обвинение.

Припомняме, че в началото на юни, депутатът от ИБГНИ Николай Хаджигенов посочи, че имало 82 подслушвани опозиционери. А вече след първото заседание на водената от него комисия, той заяви, че подслушваните са 133 души. Има и данни, че е подслушван дори президентът. Цялата мощ на държавата е бива впрегната срещу протеста. Подслушванията са българският "Уотъргейт", каза тогава Хаджигенов.

От Специализираната прокуратура уточниха, че все още се разследва по случая, по който има прилагани СРС – за организиране на държавен преврат. В пленарна зала служебният МВР министър Бойко Рашков буквално се подигра, че е подслушван и психичноболен човек точно заради "въоръжен преврат".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес