Министърът на правосъдието Христо Иванов изрази мнение, че в съдебната власт има „твърде много страх, чинопочитание, твърде много несмеене да се вземе думата и да се говори". Според него на заседанието си в четвъртък Висшия съдебен съвет (ВСС) „като еманация на административната номенклатура" е показал именно това. Министърът направи тази оценка пред националното радио.
Вчера кадровиците отделиха над час, за да обсъждат реплика на правосъдния министър, че обсъждането на съдебната реформа с пловдивски съдии преминало като "партийно събрание в Северна Корея".
Членове на ВСС искат извинение от министър Христо Иванов.
"Може би е било неадекватно моето сравнение за това, което се случи в Пловдив. Аз казах на колегите, че по никакъв начин не искам да ги обидя. Ценя мненията им, дори да не сме съгласни по конкретни точки. Но на ниво ВСС наистина се потвърди този "севернокорейски" образ, защото тази все по-дълбока загуба на връзка с реалността, която виждаме - това вживяване в ролята на някакви цензори, тази фелдфебелщина, която през цялото време излиза на преден план, тия доста авторитарни комплекси на мнозинството, които избиват. Тези хора не осъзнават какъв проблем съм им", заяви Христо Иванов.
Мнозинството във ВСС излезе с позиция, че само Велико Народно събрание може да го реформира. Отрицателна позиция по предложенията за реформа в съдебната власт дадоха преди дни и от Асоциацията на прокурорите.
Цацаров определи различията си с правосъдния министър като тактически
"Всичко това започва да изглежда така, че едни хора просто се борят за столовете си и за удържането на статута си на привилегировани членове на съдебната номенклатура. Не изглежда добре. Не е въпросът да намерят едно позитивно нещо в толкова голям законопроект, самите те да направят предложение за неща, които трябва да се случат. Всичко беше "не", "не", "не". Не е удържима позиция това, при положение че за всички е видно,че реформа трябва да има, най-вече в прокуратурата", заяви правосъдният министър, цитиран от БГНЕС.
Според него необходимостта от реформа в прокуратурата е сериозна и тя ще става все по-ясна, включително и от гледна точка на международните констатации. "Прокурорите трябва да излязат от това състояние на атомизация и на този похлупак на страха от номенклатурата и да говорят", обяви той.