Христо Иванов сезира ВСС заради твърдения за корупция на високо ниво в прокуратурата

03 юли 2020, 11:26 часа • 3958 | прочитания

Заради скандалните твърдения, които се появиха в журналистическото разследване на неправителствената организация "Антикорупционен фонд" относно корупция и рекет на много високо ниво в прокуратурата, бившият правосъден министър и настоящ съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов се обърна към ВСС.

Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

В своя сигнал, Иванов обяснява, че сезира ВСС, защото имало "липса на на възможност за безпристрастно разследване от страна на прокуратурата". "Единствената - макар и теоретична - възможност за възстановяването на усещането на гражданите за ред и законност, е да се намеси Висшият съдебен съвет", смята Иванов.

Бившият правосъден министър моли ВСС да намери и даде на обществото отговори за следното:

1. Какви са връзките на Гешев и сем. Петрови и ролята на последните в избора на Гешев за главен прокурор?

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

2. Какви са връзките на сем. Петрови и прокурорите Сарафов и Франтишек? (бел. ред. - първият е зам.-главен прокурор, а вторият е доскорошният ръководител на Специализираната прокуратура)

3. Извършени ли са твърдените от Златанов (бел. ред. - Илия Златанов, собственик на най-голямата компания за производство на асансьори в България "Изамет") действия от страна на прокурори от Специализираната прокуратура?

4. Как прокуратурата може да разследва обстоятелствата около сем. Петрови, при положение че това засяга самия Гешев? Какви са стъпките за избягване на конфликт на интереси? Не трябва ли Гешев да се оттегли?

Иванов казва и, че сезира ВСС, без да е оптимист за реакцията на съвета. "Водя се от призива на Вацлав Хавел винаги да се държим така "все едно" България е правова държава и има свободни и отговорни институции. Но и не мога да си затворя очите за досегашното поведение на огромното мнозинство от Вас, която може да бъде определена единствено като "позор". Очевидно е, че не си давате сметка какво дълбоко отвращение изпитват мнозина българи от Вашата деятелност. С всички последици за тях, децата им и родината ни...", казва той.

Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес