Коалицията между ГЕРБ, ДПС и БСП се възползва от мнозинството си в парламента и вкара в програмата за тази седмица проекта на социалистите за връщане на хартиените бюлетини за гласуване.
Предвижда се това да бъде точка втора за петък, след провеждането на редовния парламентарен контрол.
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" точката да отпадне с аргумент, че няма да има време да се изготвят докладите след заседанието на правна комисия, което е днес. ДПС се противопоставиха.
"Да бъде бавен изборният кодекс иска да бъде бавен и замитан. Бяха събрани хиляди подписи, аз не виждам по-голямо обществено обсъждане. Ако вие не виждате, че няма доверие в този метод на гласуване, значи не разбирате нищо", заяви зам.-председателят на НС от ДПС Йордан Цонев.
В предходния ГЕРБ, ДПС и БСП пробваха многократно, но безуспешно да ревизират машинното гласуване.
Прокарването на промяната беше на ръба и не се случи благодарение на бившия депутат от БСП и настоящ правосъден министър Крум Зарков, чийто глас се оказа решаващ предложението да не влезе в дневния ред на НС. Следващите опити за придвижване на законопроекта също се провалиха заради Зарков, който така и не се отметна от машинното гласуване. Какво каза той пред Actualno по тази тема - четете тук.
Сега обаче ГЕРБ, БСП и ДПС имат комфортно мнозинство от 128 гласа, за върнат хартиените бюлетини. Още по темата: Собственикът на ПИК, Блъсков при Рашидов в НС, искат хартиени бюлетини
"Демократична България" и "Продължаваме промяната" са все така твърдо против. Засега "Български възход", и "Възраждане" твърдят, че също са против
Иначе законопроектът за връщане на хартиените бюлетини на БСП е с вносители Георги Свиленски, Филип Попов и Румен Гечев. Основите на проекта - да може избирателят да избере дали да гласува с машина или с хартиена бюлетина. Броенето на гласовете ще става, като за действителен вот с машина се счита само този, за който има хартиена разписка.
По този повод имаше огромни спорове преди последните два извънредни парламентарни вота. Преди този от лятото на миналата година съдът забрани да се броят разписките от машините - разчиташе само на софтуера. При последните засега парламентарни избори обаче ЦИК промени това и реши да брои и контролните разписки на 100%, заради скандала със "Сиела Норма" т.е. за успокоение, че няма измами с "нерегламентирани машини".
Само че се оказа, че има случаи на различни резултати при броенето на гласове от машина и ръчно - но не защото машината е дефектирала. А ЦИК така и не направи всичко възможно да има публична информация от анализ защо се е получило така.