В тотален хаос се превърна разглеждането на промените в Изборния кодекс на второ четене в пленарна зала днес. Причината - желанието на т.нар. "хартиена коалиция" между ГЕРБ, ДПС и БСП да прокара колкото се може повече текстове преди края на работното време на депутатите.
Още: Васил Терзиев: Решението да се смени шефът на "Метрополитен" е безобразно
Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години
Преследвайки тази цел зам.-председателят на парламента Росен Желязков от СДС позволи на съпартиеца си Радомир Чолаков, който оглавява парламентарната правна комисия, да прочете цели 14 страници от доклада по законопроекта за второ четене, в които влизаха най-различни разпоредби. Така той попречи на противниците на промените - "Демократична България" и "Продължаваме промяната" да отлагат максимално гласуванията с изказвания и процедурни хватки.
В изчетените 14 страници влизат разнородни решения - от гласуването в чужбина до преброителните центрове у нас.
Иначе, отново по предложение на ГЕРБ, депутатите удължиха работното си време до приключване на дебата по докладваните 16 параграфа. Предложението направи Десислава Атанасова, председател групата на партията. Тя го мотивира със заявените над 50 изказвания по докладваните параграфи. Решението бе взето със 119 гласа "за", 82 "против" и без въздържали се.
Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"
Преди това в процедури по начина на водене депутати от "Продължаваме промяната" поискаха проверка на кворума. В зала се регистрираха 200 народни представители. Председателстващият заседанието Йордан Цонев призова колегите си да поглеждат към времето, "защото записалите се за изказвания са 50-60".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста
Припомняме, че вчера, след над три часа дебати, бе гласувано единствено наименованието на законопроекта - Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, който водещият заседанието Росен Желязков определи като "може би най-безспорното в него".