Изключително остра разпра възникна по време на парламентарния контрол между външния министър Екатерина Захариева и депутати от БСП. Причината беше декларацията, която шефът на МВнР подписа в началото на май т.г. съвместно със свои колеги от редица източноевропейски държави и САЩ по повод 75 години от края на Втората световна война. В документа критично се наблягаше на насилственото присъединяване на Източна и Централна Европа към съветския блок след войната.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това не се хареса на социалистите, които поискаха от Захариева обяснение защо е подкрепила документа.
"Какъв точно е българският интерес, за да подпишете тази декларация? Това попита социологът и депутат от БСП проф. Иво Христов и продължи с въпроси към Захариева, касаещи историческата й подготовка.
Известно ли Ви е, че, ако не бе категоричната позиция на Съветския съюз на Парижката мирна конференция, границата между България и Гърция щеше да минава на 30 километра южно от Пловдив, т.е. около Бачково, попита Христов от парламентарната трибуна.
"Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, Пиринска Македония щеше да е в границите на Югославия? Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, размерът на репарациите, които България трябваше да плати като присъединила се към Тристранния пакт страна, щеше да ни срине икономически, предизвиквайки трета национална катастрофа?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Известно ли Ви е, че, ако не е бил Съветският съюз, плановете на т.нар. съюзници предвиждаха елиминирането на България като страна, създаваща проблеми на балканските ѝ съседи? В качеството си на външен министър имате ли представа и историческа образователна подготовка какъв документ подписвате? Ако - да, защо го подписахте? Ако - не, защо го подписахте?“
„Като народни представители в парламентарната република България, научихме за това от медиите ... Съдържанието на декларацията е спорно от гледна точка на дипломацията, най-малкото защото обвиненията към Съветския съюз съдържат спорни исторически факти, които водят до неправилни исторически интерпретации”, упрекна я и червеният депутат Александър Паунов.
Захариева контраатакува, че левите поставят под съмнение „историческата истина за тоталитарния режим 30 години след падането му”. „Наистина бившият Съветски съюз и Червената армия дадоха най-много жертви. В същото време народите на Централна и Източна Европа платиха много висока цена – с репресии, със загуба на суверенитет”, поясни външният министър. По думите й декларацията е политически документ, а не международен договор, което означава, че не се налага да се консултира с парламента.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Вие очевидно считате, че познавате историята по-добре от подписалите декларацията министри, вие привидяхте явно нещо - там никъде не се споменава Съветският съюз, посочи Захариева.
След това Захариева и социалистите започнаха продължителна размяна на въпроси, започващи със „Знаете ли, че ...”, като всеки предлагаше исторически факти в подкрепа на своята теза. Намесени бяха Пиринска Македония и Югославия, положението по фронтовете, следвоенните репарации, претенциите на Гърция и какво ли още не.
"Знаете ли, че - така трябва да започна. На 5 септември СССР обяви война на България въпреки, че на 26 август, страната ни е обявила неутралитет. Нито един български войник не се бие на Източния фронт. Твърдите, че ако не е бил СССР, границата ни е щяла да минава на 30 км. от Пловдив. Забравихте да кажете и на 90 км. от София. Записано е в член 1 на Парижкия мирен договор, че България трябва да бъде върната в границите към 1 януари 1941 г. България излиза с по-голяма територия - поправената историческа справедливост с връщането на Южна Добруджа", посочи Захариева.
Захариева констатира, че платените репарации към СССР надхвърлят двукратно репарациите към Гърция. "Ако не се бяха скарали Тито и Сталин, Пиринска Македония със сигурност щеше да е в границите на Югославия.
Сталин привиква Георги Димитров и Йосиф Тито в Москва и нарежда да започне македонизация на Пиринска Македония като първа точка от нейното присъединяване към Югославия. Разрив между Москва и Белград през 1948 г. слага край на тези намерения, заяви още тя.
„Майк Помпео (американският държавен секретар – бел.ред.) е написал тази декларация, а вие като пудели сте се присъединили ... Нямате подготовка за външен министър и трябва да си подадете оставката”, подигра се накрая с първия ни дипломат Паунов, съпроводен от смеха на съпартийциите си. Това не е първият случай, когато от БСП искат оставката на Захариева заради въпросната декларация.
„Декларацията не е предложена от САЩ, а от Естония ... За мен е много жалко, че в България все още има спор за оценката за тези 45 години. Това е гавра с паметта на хилядите невинни убити без съд и присъда”, отвърна разгневената Захариева.
В нейна защита скочиха и депутати от ГЕРБ, които нападнаха водещия заседанието Кристиян Вигенин от БСП, че фаворизира съпартийците си в дебата. Соцдепутатите пък го упрекнаха, че оставил прекалено дълго време на Захариева да се изкаже. С тази разпра приключи и историческата дискусия, в която се превърна парламентарното питане към външния министър.
Депутатът от левицата Иван Ченчев пък похвали Вигенин за толерантното му поведение по водене на заседанието.