Депутатите влязоха в спор относно новата норма, като ГЕРБ обвини управляващите, че правят лобистки закон. Председателят на Бюджетната комисия Йордан Цонев пък отвърна, че сегашната норма не работи и е готов да го докаже в пленарна зала – като влезе и заложи в онлайн букмейкър, чиято дейност не е разрешена в България от сегашните норми, приети по времето на ГЕРБ.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Същевременно червеният депутат Георги Кадиев заяви, че управляващите търпят критика, защото не са поискали достатъчно становища за промените. Кадиев заяви, че иска да види становище на Агенцията за закрила на детето по отношение на промените в закона, предаде Агенция „Фокус”.
„В България има приходи почти само от наземния хазарт. 120 млн. лв. са събрани от него за миналата година. Досега се облагаше залога, независимо от изплатените печалби. Сега с промените ще се облага залог минус изплатени печалби. Това е ефективно и ще намали ставката около три пъти. Ще спечелят наземните оператори, които ще плащат по-малко данъци следващата година”, каза Кадиев. Според него, обаче има риск да се търпят загуби за фиска. Зависи от поведението на играчите, поведение, което ние не можем да предвидим, посочи той и уточни, че ще предложи да се увеличи първоначалната такса. Между първо и второ четене ще върнем филтрирането, посочи депутатът.
„Между първо и второ четене има много неща, които трябва да бъдат променени. Последното нещо, което искам, е да остане впечатление, че лобираме за една определена фирма. Вече веднъж през 2007 г. съм си подавал оставката поради подобни причини. Не ми се иска да вървим в тази посока”, коментира Кадиев.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
„За какво ни е промяната в Закона за хазарта? За да постигнем тотално либерализиране на регулациите и премахване на контрола и санкциите, за да получим намаляване на приходите от данъците с 22 млн. лева”, опонира Менда Стоянова от ГЕРБ. Според Стоянова с промените се намалява защитата на потребителите и се увеличава рекламата на хазартния бизнес, дава се и възможност да се появят посредници при онлайн залозите, а те не подлежат на контрол и не им трябва лиценз. ГЕРБ беше ограничила това със закона, подчерта тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Стоянова заяви, че законопроектът е внесен от депутат, а не от Министерски съвет, за да няма обществено обсъждане. Тук по терлици искаме да прокараме един закон, който не е в интерес на хората и на българските младежи, посочи тя.
Само преди месец ЕП излезе с резолюция, в която се посочва, че хазартните игри са особена икономическа дейност, поради отрицателното си обществено въздействие и опасност от пристрастяване, каза Стоянова.
„Пълен прах в очите на хората. С административно-наказателната санкция отменяме наказателната отговорност. Глобата е 2 млн. лв., но суспендира наказателната отговорност. Изводът е – „елате в България, тук няма кой да ви спре да организирате онлайн хазарт”, коментира Стоянова.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така