25 май е датата за изборите за Европейски парламент. Това обяви президентът Росен Плевнелиев в речта си пред парламента.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Най-доброто средство, което ще доведе до добри резултати, е пряката демокрация, затова инициирах референдум за изборните правила. За съжаление, това предизвика силен отпор, каза президентът. "Чуха се пропагандни и несъстоятелни доводи. Всеки, който твърди, че да питаш народа си е противоконституционно показва само своето отношение към демокрацията. Младата ни демокрация се нужда е от много по-често провеждане на референдуми. Подкрепям провеждането на референдуми по време на всякакви избори”, заяви президентът. Той посочи, че не споделя разбирането, че така ще се размие европейският дебат. С референдумите се повишава доверието в институциите, добави президентът.
В речта си президентът очерта девет важни теми (Доходи, заетост и растеж, по-добра бизнес среда и подкрепа за малкия бизнес, работещи институции, административна реформа и електронни услуги, Монополи и енергетика, инфраструктура, правосъдие, медийна среда, реформи и европейски дневен ред) по които е дебатирано с ръководствата на партиите на "Дондуков 2". Според президента, който се обоснова с множество социологически проучвания, точно заетостта, повишението на доходите и икономическата перспектива са най-важни за българите.
Обединихме се, че запазването на Валутния борд е задължителен до влизането ни в Еврозоната, приходната администрация трябва да е адекватна и ефективна. Увеличаването на доходите трябва да е в съответствие на възможностите. Създаването на Национален иновационен борд е приоритетна задача. Общо е разбирането за нуждите от образователна реформа, отчете още държавният глава. Добро решение е въвеждането на дуалната система за образование. Така ще се изгради тясна връзка между училището и пазара на труда. Безработицата сред младите води до нестабилност в обществото, каза още Плевнелиев.
Има съгласие и по приоритетните сектори в националната икономика - туризъм, земеделие, добивна индустрия и др. Не държавата, а бизнесът създава работни места. Трябва да има предвидимост и сигурност за инвеститорите. Те трябва да знаят, че регулаторите работят независимо, а системата на правораздаване работи бързо и независимо. Всички сме съгласни, че малките и средни предприятия и износът, който е единственият двигател на растежа, трябва да се подкрепят. Трябва да утвърдим държавния образ на България като модерна страна, категоричен бе държавният глава, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Докато Плевнелиев четеше своето изказване, някои от депутатите изразиха на няколко пъти бурното си възмущение - предимно от страна на "Атака". Много от тях държаха надписи, призоваващи го да си свали имунитета си заради корупционните скандали, в които е замесено името му. Други обаче посрещаха с аплодисменти речта му.
Плевнелиев обяви, че се надява подготовката за европейските избори да не попречи на въвеждането на важни реформи - например относно пенсионната реформа, както и в сектора на отбраната.