Ще работя за приемственост - с тези клиширани думи проф. Огнян Герджиков коментира новината, че ще стане служебен премиер на България.
"Не мислете, че това е лесно. Това е една огромна отговорност, една огромна тежест. Не беше никак леко да приема тази тежест върху гърба си, тъй като знам колко е трудно. Знам колко е трудно не само за България, светът е в едно състояние – турбулентно. Ние сме част от демократичния свят. Много ще разчитам на подкрепата на президента, също и на хората, посочени от него за министри в служебния кабинет", каза Герджиков пред БНТ.
Кои обаче ще са другите министри в служебното правителство? За най-вероятен финансов министър се спряга Кирил Ананиев, който и в момента е заместник на Владислав Горанов. Гълъб Донев, бивш шеф на Инспекцията по труда и заместник на Ивайло Калфин доскоро, е бил канен за социален министър, пише в. "Сега". Посланикът ни в Германия Ради Найденов е кандидатът за външен министър, а актьорът Рашко Младенов най-вероятно ще поеме културата. Пламен Узунов също бе гост на президента. За него евентуално ще бъде МВР. Узунов оглави пловдивската дирекция на МВР при Цветлин Йовчев и напусна сам по времето на Румяна Бъчварова. За министър на отбраната се спряга Стефан Янев. Той е бил 3 години военен аташе на България в САЩ. Заемал е длъжности в НАТО в Брюксел. Вариант за министерството на спорта е Васил Иванов-Лучано. Той бе пожелан в официално писмо до Радев от 40 спортни федерации и куп шампиони.
Много интересно ще е кой ще стане министър на енергетиката. Там фаворит изглежда Жаклен Коен, който се свързва с фирми, считани за близки до бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски. Справка във фирмените регистри показва, че той е държал 50% от акциите във фирмата "БТ Ем Джи", която се е занимавала с търговско посредничество. Един от съдружниците му там - Иван Колев, е бил сред шефовете на "Приватизационен фонд Мултигрупелит" редом с Николай Вълканов и покойния вече Илия Павлов. Жаклен Йосиф Коен фигурира и сред управляващите на несъществуващия вече "Приватизационен фонд Никотиана - БТ" заедно с прокуриста на "Булгартабак - Холдинг" Иван Биларев. Той бе директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ), но преди година внезапно бе уволнен заради "оптимизация". Освобождаването стана 4 месеца преди да изтече мандатът му, а негласната причина бе забавянето на заема от 650 млн. евро за БЕХ. Парите бяха нужни, за да може холдингът да изчисти задълженията на дъщерната си НЕК към двата американски теца - "Марица-изток" 1 и 3.
За здравен министър изглежда има доста кандидати. Едно от най-обсъжданите имена е на Илко Семерджиев, който заемаше поста при Иван Костов.Той бе член на ДСБ, а после стана председател на коалицията от партии "Десните". Семерджиев е сред най-противоречивите здравни управници. Бе сред основните двигатели на промяната в здравния модел през 2000 г., при която се създаде здравната каса. Първият й директор бе именно Семерджиев. По негово време се появиха личните лекари и заплащането за извършена дейност. Семерджиев е сред защитниците на пазарния принцип в здравеопазването и бе противник на промените, налагани от Петър Москов. Преди години стана клиент на прокуратурата заради договора за информационната система на НЗОК с компанията "АремисСофт", но делото бе прекратено заради липса на данни за престъпление.
Друго спрягано за здравен министър име е Дечо Дечев. Последният му пост бе като директор на държавната университетска болница "Св. Иван Рилски", оттам бе уволнен от Москов заради противопоставяне на здравната реформа и идеята за централизирани обществени поръчки за деветте университетски болници в София. Дечев обаче се смята за приближен до ДПС.
До края на тази седмица съставът на служебното правителство би трябвало да я напълно ясен.