Министерският съвет публикува Обобщения доклад за състоянието на министерствата в кабинета "Борисов 2" и дейността им по провеждане на обществени поръчки.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Миналата седмица служебният премиер Огнян Герджиков съобщи, че най-много нередности са открити при поръчките в Министерството на отбраната и подчинената на регионалното министерство Агенция "Пътна инфраструктура". Девет договора за обществени поръчки, сключени от Министерството на отбраната са изпратени на прокуратурата, която вече съобщи, че ще ги провери.
В доклада обаче не са описани конкретни обществени поръчки във военното ведомство. Посочено е само, че късното утвърждаване на годишния План за обществени поръчки и многократното коригиране на Единния поименен списък на обектите за строителство и строителни услуги са станали причина за забавеното стартиране на някои търгове.
В него се дават три препоръки за подобряване на работата по отношение на търговете - да се повиши експертният капацитет на отговорните служители, да се въведе централизирана уеб-базирана платформа за възлагане на електронни обществени поръчки и да се обмислят промени в Закона за обществените поръчки и в Закона за защита на конкуренцията.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Като примери нагласени обществени поръчки, в които техническите задания дават предимство на един участник или ограничават участието на други участници, са посочени ремонтите на участъци магистралите "Тракия" и "Хемус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
И в двата случая поръчките са спечелени от държавното дружество, собственост на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) "Автомагистрали" ЕАД.
И двете поръчки са проведени през 2015 година, като едната касае ремонта на тунел "Ечемишка", при който на 5 февруари падна лампа и уби жена. Класирането на участниците в поръчката: „Избор на изпълнител за поддържане на автомагистрален участък от АМ „Хемус“ от км. 0+000 до км. 78+554 и пътна връзка „Прелок“ от км. 0+000 до км. 3+024, включително и принадлежащите пътни връзки, поддържане осветлението на тунели „Витиня“, „Топли дол“, „Ечемишка“ и „Правешки хан“ с обслужващите ги подстанции и далекопроводи, охрана на пътните съоръжения и принадлежности в обхвата на автомагистралата на територията на ОПУ – София и ОПУ – Ловеч, стопанисвани от АПИ“, е направено на 29 май 2015 г. Два месеца по-късно е направено класирането и за втората поръчка, която касае участъци от "Тракия" и "Марица".
В доклада на Главния инспекторат се посочва, че не са открити данни за допуснати съществени нарушения при функционирането на министерствата. Предоставена е информация за възникнали проблеми при реализирането на конкретни секторни политики и програми. Като пример са посочени проблеми в ОП "Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“, както и забавяне при подготовката и приемането на част от подзаконовите нормативни актове по прилагането на Закона за предучилищното и училищното образование.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
В документа се посочва още, че има риск за усвояването на отпуснатите европейски средства за охраната на границата. Заради забавени около 94 процедури в МВР под въпрос остават над 178 млн. лв. без ДДС. В тази връзка съществува и риск от образуване на наказателна процедура от страна на ЕК, поради неспазване на поетите от България ангажименти, в качеството й на държава, в процес на присъединяване към Шенгенското пространство, се посочва в доклада.