Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ, БСП и ДПС разводниха идеята за повече контрол над главния прокурор

22 април 2021, 14:05 часа • 5526 прочитания

С мнозинство на депутати от ГЕРБ, БСП и ДПС беше променена процедура, която по предложение на "Демократична България" задължава главния прокурор да бъде изслушван задължително на всеки три месеца в правната комисия. По идея на ДПС в процедурата бяха включени и председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд.

Още: Разкрития, след като ГЕРБ се обидиха: Ето какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет

Още: Бивш вътрешен министър прогнозира: Ще изберат Сарафов, но Радев ще откаже да подпише указа

Впоследствие, след гласуването на поправката, която беше подкрепена само от депутатите на ДПС, ГЕРБ и БСП, предложението беше прието с пълно мнозинство от депутатите.

"Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки 3 месеца изслушва главния прокурор във връзка с прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, ресурсна осигуреност, затруднения, свързани с осъществяване функциите на тези органи, резултати в борбата с престъпността, в т.ч. корупцията, взаимодействие с разследващите органи. Главният прокурор е длъжен да се яви пред комисията. Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на 3 месеца изслушва председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд", гласи член 27 от правилника на Народното събрание след двете гласувания.

Скандал в парламента

Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една

Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове

Хамид Хамид от ДПС, който е един от народните представители около Делян Пеевски, посочи, че в предходния парламент неведнъж са викали председателя на ВКС, който отказал да се яви. "Главният прокурор ще дойде, но вие няма да криете Лозан Панов от Народното събрание", обяви Хамид Хамид. С това основание Хамид поиска бъдат включени и председателите на ВАС и ВКС, което беше прието.

От "Демократична България" (ДБ) обясниха, че има разлика между прокуратурата и съд, а адвокат Хаджигенов ("Изправи се! Мутри вън") заяви, че няма какво да питат съдиите, защото те отсъждат по вътрешно убеждение - ще ги питаме защо са отсъдили така или иначе ли? "Да викнем и Аарменския поп. Съдът е арбитър, не е страна в процеса, а прокуратурата е страна", обяви Хаджигенов от "Изправи се! Мутри вън!".

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов посочи, че тримата големи са различни по естеството си фигури. Той е на мнение, че не може различните фигури да се приравняват. Продължавате да хибридизирате съд и прокуратура, заяви Иванов.

Той се обърна към Корнелия Нинова да види как гласува БСП, като говори за мнозинства в парламента.

Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента

Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем

Лидерът на БСП Корнелия Нинова направи лично обяснение на думите на Христо Иванов. "Г-н Иванов, вие не бяхте депутат в предишния парламент, тогава създадохме процедурата изслушване на главния прокурор и я реализирахме.

Когато дойде г-н Гешев да си представи доклада, от тази трибуна, ние гласувахме против доклада и от тук в очите му му поискахме оставката веднага", каза Нинова. По думите й както в 44-ото Народно събрание, така БСП иска оставката на Иван Гешев и в 45-ото Народно събрание.

"Спасявате Гешев като рохко яйце", обяви Стела Николова от "Демократична България". Господата от ГЕРБ се намират на пазара, уязви досегашните управляващи тя.

Депутатите решиха още, че освен в официалната страница на Народното събрание, пленарните заседания ще се излъчват на живо и в социалните мрежи от профилите на парламента.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес