Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ: Антикорупционният законопроект на БСП няма да разследва злоупотреби с еврофондове

19 октомври 2017, 09:30 часа • 1161 прочитания

Днес е насрочено заседание на правната комисия, на което ще се гледа проекта на ГЕРБ за антикорупционен закон. В идейния законопроект на БСП има доста сериозни липси. В самия законопроект има много пропуски. Това заяви народният представител от ГЕРБ Димитър Лазаров в ефира на БНТ.​

В този законопроект се казва, че се разследват или гражданите могат да дават сигнали за акорупционни прояви, но никъде няма определение какво е "корупционна проява", коментира Лазаров. Като предмет на разследване не се посочени злоупотреби с еврофондове или документни измами.

Има член, в който се казва, че не се наказва този, който е предложил подкуп, тъй като се счита, че той е бил принуден например, коментира още депутатът от ГЕРБ.

По конституция прокуратурата е тази, която повдига обвинение и разследва. Изведнъж се решава, че цялата тази организация да бъде прехвърлена в този законопроект. В него също така не е предвидено изобщо случайно разпределение на дела. Не е ясно кои са органите, освен разследващите.

Написано е нещо, за да се обоснове една идея, която колегите от БСП си защитават, но съдържанието подсказва нещо друго, отбеляза Димитър Лазаров.

Законопроектът на ГЕРБ е за противодействие на корупцията. В законопректа на правителството е предвидено да има комисия от пет члена, които се избират от Народното събрание. Комисията ще се занимава с отнемане на незаконно придобито имущество. Ще се занимава с установяване на конфликт на интереси. Към тази структура влиза и дирекцията към ДАНС, която противодейства на корупцията, разясни още проекта за антикорупционен закон на ГЕРБ Лазаров.

По думите му сега различни звена се обединяват в един орган, който ще има оперативни функции. Тази комисия ще има възможността да иска и да предлага специални разузнавателни средства.

Съдът е този обаче, който може да постанови за се отнеме имущество. Ако се установи несъответствие, ще се внесе искане в съда, поясни народният представител.

Actualno.com припомня, че продължението на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) от тази седмица по въпроса с корупцията завърши без съгласие за ролята на новия антикорупционен орган и принципите за назначаването на неговото ръководство.

И управляващи, и опозиция предложиха по-рано законопроекти за борба с корупцията. Основната разделителна линия, по която минават текстовете обаче, е свързана с необходимостта от нов антикорупционен орган и какви да бъдат неговите функции.

Освен това ГЕРБ предлагат ръководителят на новото антикорупционно звено да се назначава от Народното събрание, изхождайки от логиката, че България е парламентарна република. БСП обаче настояват отговорността за това назначение да пада върху президентската институция.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес