Желанието на България да се реформира се признава и подкрепя от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това каза генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия след срещата си с българския държавен глава Румен Радев.
"България вече е член на семейството на ОИСР, защото днес тя е член на около 10 различни организации в рамките на ОИСР. България участва и в 12 различни инструмента на ОИСР", посочи Гурия. Той коментира, че връзките между организацията и България стават все по-тесни, но извън стартирането на формалната процедура по приемане на страната ни има още неща, които трябва да бъдат изпълнени.
"Има много теми, по които продължаваме да работим съвместно с България. Това ни дава възможност да спечелим време. Не бива да губим нито ден”, подчерта генералнияt секретар на ОИСР.
Той обърна внимание на едно от основните изисквания в процедурата по приемане на страна, което предвижда всички страни-членки да постигнат съгласие за това помежду си и увери: "За ОИСР е много важно да получи такова искане за кандидатстване от България. Най-важното е да работим съвместно, но и за България."
"Категорично убеден съм, че България трябва да получи точна дата за началото на преговорите за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и тази дата трябва да бъде в най-обозримо бъдеще", заяви президентът Румен Радев след като проведе среща на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия. Втората среща между двамата се провежда в рамките на четири месеца, след разговорите на Румен Радев и Анхел Гурия в Париж през декември 2017 г.
Държавният глава призова постигнатите резултати и извървеният път от страната ни да бъдат признати.
"Въпреки, че не е член на ОИСР, България прилага нейните стандарти и работи за това, тези стандарти да се прилагат и в нашия регион", подчерта Румен Радев.
"Като председател на Съвета на ЕС България не само полага усилия за по-доброто сътрудничество между Съюза и ОИСР, но има и съществен принос за стабилизирането на чувствителния регион на Западните Балкани и за установяването на ценностите, принципите и практиките на ОИСР в Черноморския регион", посочи още президентът.
По думите на Румен Радев получаването на покана за започване на преговори за членство на България в ОИСР има регионално измерение и добавена стойност за цяла Югоизточна Европа и "ще даде силен сигнал за пътя, който трябва да се следва от останалите страни от нашия регион".
България е член на около 10 различни комитети и участва в 12 инструмента в рамките на ОИСР, отбелязаха и Румен Радев, и Анхел Гурия. Страната вече е в семейството на Организацията и връзките стават все по-тесни, посочи генералният секретар. По думите на Анхел Гурия това води до още по-тясно сътрудничество по отношение на новите комитети и инструменти, към които се стреми България, и изрази готовността на ОИСР да подкрепи предприетите реформи и стъпките на страната ни за постигането на напредък, преди формалното започване на преговорите за присъединяване.