Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Генералният секретар на ОИСР: Има още неща, които трябва да бъдат изпълнени от България

28 април 2018, 18:14 часа • 3202 прочитания

Желанието на България да се реформира се признава и подкрепя от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това каза генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия след срещата си с българския държавен глава Румен Радев. 

Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една

Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове

"България вече е член на семейството на ОИСР, защото днес тя е член на около 10 различни организации в рамките на ОИСР. България участва и в 12 различни инструмента на ОИСР", посочи Гурия. Той коментира, че връзките между организацията и България стават все по-тесни, но извън стартирането на формалната процедура по приемане на страната ни има още неща, които трябва да бъдат изпълнени.

"Има много теми, по които продължаваме да работим съвместно с България. Това ни дава възможност да спечелим време. Не бива да губим нито ден”, подчерта генералнияt секретар на ОИСР.

Той обърна внимание на едно от основните изисквания в процедурата по приемане на страна, което предвижда всички страни-членки да постигнат съгласие за това помежду си и увери: "За ОИСР е много важно да получи такова искане за кандидатстване от България. Най-важното е да работим съвместно, но и за България."

Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква

Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)

"Категорично убеден съм, че България трябва да получи точна дата за началото на преговорите за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и тази дата трябва да бъде в най-обозримо бъдеще", заяви президентът Румен Радев след като проведе среща на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия. Втората среща между двамата се провежда в рамките на четири месеца, след разговорите на Румен Радев и Анхел Гурия в Париж през декември 2017 г.

Държавният глава призова постигнатите резултати и извървеният път от страната ни да бъдат признати.

"Въпреки, че не е член на ОИСР, България прилага нейните стандарти и работи за това, тези стандарти да се прилагат и в нашия регион", подчерта Румен Радев.

"Като председател на Съвета на ЕС България не само полага усилия за по-доброто сътрудничество между Съюза и ОИСР, но има и съществен принос за стабилизирането на чувствителния регион на Западните Балкани и за установяването на ценностите, принципите и практиките на ОИСР в Черноморския регион", посочи още президентът.

Още: Изборният кодекс е по-важен от избора на Сарафов: На комисия депутатите приеха куп промени в правилата (СНИМКИ)

Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България

По думите на Румен Радев получаването на покана за започване на преговори за членство на България в ОИСР има регионално измерение и добавена стойност за цяла Югоизточна Европа и "ще даде силен сигнал за пътя, който трябва да се следва от останалите страни от нашия регион". 

България е член на около 10 различни комитети и участва в 12 инструмента в рамките на ОИСР, отбелязаха и Румен Радев, и Анхел Гурия. Страната вече е в семейството на Организацията и връзките стават все по-тесни, посочи генералният секретар. По думите на Анхел Гурия това води до още по-тясно сътрудничество по отношение на новите комитети и инструменти, към които се стреми България, и изрази готовността на ОИСР да подкрепи предприетите реформи и стъпките на страната ни за постигането на напредък, преди формалното започване на преговорите за присъединяване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес