"Преди избори 2 в 1 има още време за компромис за ротацията, но може да изтърват ситуацията с тежки думи. Това, което наричат меморандум, е коалиционно споразумение, но продължават да бягат от думата коалиция".
Това коментира политологът и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Димитър Ганев. По думите му след като "има оферта за делба 50:50, Борисов е в правото си да даде контраоферта".
Още: Киселова: Ротация се отлага, докато ГЕРБ е склонна да консумира власт, без да носи отговорност
"Ако се стигне до оставка от кабинета и се влезе в конституционна процедура и партньорите още не са се разбрали, самата процедура им дава възможност за преговори. Тя дава срокове за първи, втори и трети мандат. В този смисъл във всеки един от тези моменти ще имаме нова политическа ситуация. Както е и сега - всеки ден има различна ситуация от предния ден. Така че те ще имат възможност да се помирят и да намерят някакъв консенсус", подчерта Ганев и коментира, че от позициите им остава с впечатлението, че се стремят към някакъв компромис, защото нямат интерес от нови избори.
"Първо, защото никой няма да има по-висок резултат отколкото през април 2023 г., второ, никой няма алтернативно партньорство, и трето - има риск нова политическа партия да излезе на терена и да размести електоралните пластове. Не мисля, че някой от партньорите иска да поема този риск. Но отвъд рационалното има и емоционално, което не бих си позволил да пренебрегвам. Много тежки думи се казаха. Може да се минат граници, от които оставането в едно мнозинство би било много, много трудно", каза Ганев.
Още: Постове, власт и влияние: Регулаторите в България - как е сега? (СНИМКИ)
Относно предложения от ПП-ДБ меморандум за общо управление с ГЕРБ съоснователят на TREND подчерта още, че в споразумението се прави предложение за делба 50-50 с ГЕРБ. "Обаче всичко това, при условие че ПП държат практически цялата изпълнителна власт. Тоест 50-50, но оттук нататък. И тук Борисов е в правото си да даде контраоферта - делим поравно, но тогава и половината министри да са посочени от ГЕРБ", каза Ганев пред в. "24 часа".
"Да изненадваш своя партньор с документ, който явно е бил подготвян тайно от известно време, прилича на обявяване на шах. Проблемът е, че с такъв ход би трябвало да тръгне по-силният - той е в позиция да наложи подобен дневен ред. А ПП-ДБ не са в позиция да диктуват на партньорите, те са в слабата позиция, защото за последните няколко месеца загубиха част от избирателите си и при едни нови избори ще бъдат по-губещи от ГЕРБ, които ще запазят позициите си. След това ПП-ДБ пак ще трябва да търсят партньорство, но вече от много по-неизгодна позиция", каза още политологът.
Още: Димитър Ганев: Българинът е убеден, че трябва да сме членове на Европейския съюз