Нека да излязат да протестират фермерите, има правила в този живот. Протестиращите са загубили чувството за мярка. Това мнение изрази земеделският министър Кирил Вътев пред bTV.
Още: Само собствено производство: Затягат контрола над фермерските пазари
Как държавата ще се разплати с фермерите?
Той обясни, че за да се изплатят парите, трябва да се получи разрешение от Европейската комисия. Парите ги има, заделени са, защото така по правилата се изкривява конкуренцията. Ако се направи плащането към фермерите, България ще влезе в наказателна процедура от Европейската комисия, предупреди Вътев.
Той добави, че при млякото животновъдите първо да елиминират фактора „виртуалните животни“. Вече е направена проверка и оттук нататък проверките за налични животни, които се субсидират, ще се правят във всички животновъдни обекти, за да няма прехвърляне на животни през нощта и да се броят по няколко пъти, коментира Вътев. Той изтъкна, че има около 30% „виртуални крави“ – такива, които не са на определен фермер.
Още: Земеделците изсипаха мляко и малини пред министъра, диалог не се получи
Кирил Вътев допълни, че сухото мляко е качествено, но блокира реализацията на свежото мляко. Сухото мляко било по-скъпо, защото се правило от свежо мляко. Вътев увери, че има достатъчно висок контрол по храните в България и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) си вършила чудесно работата.
Запитан може ли да бъде овладяно поскъпването на цените на храните, Вътев добави, че има над 70% надценка в търговските мрежи. Случвало се дори да има на места и 100% надценка на продукти в магазините. Министерство на земеделието не може да регулира цените. Държавата не може да се намесва в регулацията на цените, но може да създаде правила, за да може цялата агрохранителна верига да бъде нормално и справедливо разпределена, каза още Кирил Вътев. Подготвя се и закон, който да сложи в граници надценките в търговската мрежа.
Още: Закон за търговията с аграрни стоки - обещание от министър към животновъдите