"Продължаваме промяната", новата политическа сила за борба с корупцията в България, е изненадващият лидер след парламентарните и президентските избори в България в неделя (14 ноември), а президентът на страната Румен Радев има добри шансове да бъде преизбран, след като спечели 48,5% на първия тур, коментира Euroactiv.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Според предварителните преброявания в понеделник сутринта "Продължаваме промяната" получава 25,85% от гласовете, следвана от ГЕРБ на Бойко Борисов с 20,38%, Движението за права и свободи с предимно етнически турци с 15, 66%, "Има такъв народ" на шоумена Слави Трифонов с 10,54%, Българската социалистическа партия БСП с 9,07%, Демократична България на Христо Иванов с 5,9% и проруската и антиваксърска сила "Възраждане" с 5,4%.
Резултатите от изборите са изненадващи, според медията, цитираща предизборните проучвания на общественото мнение, които даваха на ГЕРБ силна преднина и поставяха "Продължаваме промяната" на трето място след БСП.
ПП, изградена от бизнесмените с харвардско образование Кирил Петков и Асен Василев, придоби известност въз основа на представянето им като министри в служебното правителство на Стефан Янев (май-септември 2021 г.), когато двамата разкриха корупция в различни сфери. И двамата са близки до президента Румен Радев.
Гласуването се проведе, след като два парламентарни вота, през април и юли, не успяха да излъчат правителство, най-вече заради политическите разправии между така наречените "Протестни партии", съответно "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Вотът в неделя потвърди и силната подкрепа за Румен Радев, остър критик на Борисов, който спечели 48,5% от гласовете на първия тур срещу 21% за Анастас Герджиков, университетски преподавател, подкрепян от ГЕРБ. Радев е в подем преди втория тур на изборите на 28 ноември.
Медията цитира Петков, който заяви, че ПП ще влезе в преговори за съставяне на коалиция с Демократична България, БСП и "Има такъв народ". Той изключи всякакво сътрудничество с ГЕРБ и ДПС. Петков също така потвърди, че той е кандидатът на неговата партия за министър-председател, като добави, че това не е "червена линия" и че коалиционните партньори ще определят членовете на кабинета. Той потвърди, че борбата с корупцията е приоритет.
Euroactiv цитира и коментара му за това как ще се справи с натиска на Запада върху България да вдигне ветото си върху началото на преговорите за присъединяване на съседна Северна Македония към ЕС, че за решаването на проблемите не са достатъчни само историци, а трябва да се включат и най-добрите бизнесмени.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Корнелия Нинова, лидер на БСП, беше попитана от журналисти дали смята да подаде оставка, предвид мрачния резултат на нейната сила. В отговор тя заяви, че има заслуга за добрия резултат на Радев, когото БСП подкрепя, и обвини ниската избирателна активност и пандемията.
Изборите ще отбележат влизането в парламента на "Възраждане" на Костадин Костадинов, проруска сила с крайно десни тенденции, която базира кампанията си предимно на послания срещу ваксинацията и ограниченията. Изглежда, че "Възраждане" е привлякла електората на подобни крайно десни формации като "Атака" на Волен Сидеров, НФСБ на Валери Симеонов или ВМРО на Красимир Каракачанов, които получиха резултати под 1%, според медията. Тези сили, които наричат себе си "патриотични", бяха младши партньор на ГЕРБ на Бойко Борисов в близкото минало.