Ето кога става ясно кои компании продължават напред по проекта АЕЦ „Белене“

31 януари 2020, 13:05 часа • 1931 | прочитания

До края на деня петте компании, които желаят да участват в изграждането на „АЕЦ „Белене“, трябва да направят в Министерството на енергетиката потвърждение за своите обвързващи оферти. Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова.

Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Министър Петкова взе участие в петъчния парламентарен контрол, където информира депутатите за напредъка по проекта и припомни, че в момента се довършва цялостния лиценз по него. Процедурата започна още през 2008 година, но бе прекъсната със спирането на строителството, припомни Петкова.

„Довършването на лиценза е необходим елемент от бъдещите преговори със стратегическите инвеститори“, категорична бе енергийният министър.

В края на 2019 година стана ясно, че продължават преговори „Росатом“, Си Ен Ен Си, „Корейска хидроатомна корпорация“, „Фраматом“ и „Дженерал Електрик. Всяка една от компаниите пък може да влезе в преговори с останалите. Отделно заявленията за придобиване на миноритарен дял ще бъдат предоставени на потенциалните стратегически инвеститори.

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

По информация на Economic.bg преди седмица Министерство на енергетиката е изпратило писмо до компаниите, заявили до момента необвързващ интерес към изграждането на ядрената централа, с което е дало срок 31 януари да изпратят потвърждение, че до месец май ще изпратят обвързваща оферта за участие в проекта.

Официално, според процедурата, самите обвързващи оферти на поканените кандидати трябва да бъдат подадени до 31 май 2020 г. Тогава те трябва да съдържат конкретни цени за строежа на АЕЦ „Белене“, финансов модел и осигурени средства за изграждането от банки, с които ще си партнират инвеститорите, както и срокове за въвеждане в експлоатация на атомната централа.

В процедурата за стратегически инвеститор за проекта не е записан срокът 31 януари за подаване на подобни заявления, но в нея е записано, че българската страна има право да променя съдържанието ѝ и сроковете в нея, от което тя очевидно се е възползвала, изисквайки тази документация от компаниите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес