Възнагражденията на първите мъже и жени в държавата достигнаха нов рекорд. Тяхното възнаграждение от следващия месец ще се увеличи с 5,9%, показват първите данни на Националния статистически институт за средните заплати в обществения сектор.
Още: Радев с неочаквана визита в Троян (СНИМКИ)
Още: ГЕРБ и ДБ бистрят коалиционното споразумение
Така ако премиерът досега е взимал 7529 лева, то сега заплатата му вече скача до 7974 лева. Промяната при министрите също е съществена - те вече ще се разписват срещу 6688, вместо досегашните 6311 лева. Това показват изчисления на Actualno.com на база обявените данни от НСИ за средната работна заплата у нас.
Най-сериозно се отразява повишената средна заплата при президента. Месечно Румен Радев вече ще получава 10 290 лева, а не досегашните 9700.
Новоизбраните депутати през следващото 48-о Народно събрание ще се разписват след 2 октомври срещу 5145 лв. основно възнаграждение, докато колегите им в предходния парламент получаваха по 4858 лв.
Още: ГЕРБ внася законопроект, с който да защити БПЦ
Снимка: Ивайло Илиев
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България през 2024 г.: Пеевски срещу Доган - драма в три действия и едно бездействие
Заплатата на държавния глава се изчислява като се удвоява размера на основната депутатска заплата. Месечната сума, която получава министър-председателят пък се равнява на приблизително депутатска заплата и половина (1 депутатска заплата + още 55% от нея). Интересен детайл е, че в тези изчисления не се прибавя трудовия стаж, който увеличава възнагражденията допълнително.
Сега обаче причините за повишението на заплатите на министри, депутати и президент се дължи основно на по-доброто заплащане на учителите. За да се изчисли възнаграждението на народния представител, се взема предвид средната заплата в обществения сектор за последния месец на предходното тримесечие и се сравнява с последния месец на предишното. В случая разликата между мартенските и юнските държавни заплати е точно 5,9%.
Само за едно тримесечие средното заплащане в сектор “Образование” се е вдигнало с рекордните 16,2%, докато средното увеличение за страната е 7,8%.
Още: Кабинетът одобри споразумението за "Деве баир" със Северна Македония
Още: Кабинетът внася специален законопроект до приемането на бюджета (ВИДЕО)
Средната заплата в сферата на образованието по последни данни е вече 1805 лв., т.е. с около 70% над най-ниските заплати, тези в хотелиерството и ресторантьорството.
Снимка: iStock
Сегашното увеличение на заплатите на управляващите обаче не може да компенсира спада им с цели 13,5% през предишното тримесечие. Това се случи поради бонусите, които се раздават за коледните празвици в държавната администрация и което вдигна много заплатата в обществения сектор за декември. Затова после през март средната чиновническа заплата изглеждаше по-малка и така на фона на висока инфлация заплатите на президент, премиер и народни представители бяха намалени.
Ръстът на заплатите на управляващите като цяло е доста по-нисък от инфлацията. От юни 2021 г. до юни 2022 г. инфлацията е 16,9%, докато заплатите на депутатите през този период са нараснали само с 9%. Средната заплата за частния сектор в страната също не покрива изцяло инфлацията, но все пак ръстът ѝ е 15,1%.
Ръстът на средната работна заплата за цялата страна за времето между юни 2021-а и юни 2022-а г. е 13,62%.
По браншове няма драстични промени - IT секторът убедително води със средна заплата 4216 лв. месечно. За последната година трудовият пазар е приел нови 3100 служители, но в същото време в строителството наетите са намалели с малко над 5 хиляди човека.
По области традиционно най-висока е средната заплата в София-град - 2352 лв. Следваща по размер е заплатата в София-област - 1588 лв.