Законът за местното самоуправление и местната администрация цели да допълни и разшири съществуващите законови възможности за контрол на обществения ред. Така обоснова депутатът ГЕРБ Емил Христов промените в Законa за местното самоуправление и местната администрация.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Разработването на предложените промени започна преди много време - 2011 г. след приемането на изменението на Закона за МВР, когато беше установено, че тези законови промени не способстват общините да се възползват от тях и да изпълняват ефективно задълженията си по охрана на обществения ред и опазване на общинското имущество.
Изготвеният законопроект беше многократно съгласуван с Министерство на вътрешните работи. През месец януари 2018 г. на свое заседание УС на НСОРБ решава да подкрепи законопроекта, като е подкрепено единодушно от кметовете на общини.
От своя страна представителите на Народното събрание и ние като вносители инициирахме един много широк форум на 14 март 2018 г. в Народното събрание с участието на председателите на водещите комисии, на НСОРБ, на Националната асоциация на председателите на обински съвети, кметове и представители на други общини.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Целта на законопроекта е да се допълнят и разширят съществуващите законови възможности за контрол на обществения ред, спазването наредбите на общинския съвет, заповедите на кмета и опазването на общинското имущество на територията на общините", допълни още Емил Христов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Според него основен проблем е липсата на адекватни правомощия на общинските служители, което ги принуждава да извършват съвместни проверки с органите на МВР.
"Дори, когато пред очите ни се извършва посегателство пред общинска собственост, единственото, което общинските служители могат да направят е да сигнализират полицейски органи и да чакат пристигането им", уточни още Христов и отчете, че в много от случаите в малките населени места има недостиг на полицейски служители.