Дано България да успее да заеме добро място в инициативата "Три морета". Това си пожела проф. Нина Дюлгерова, експерт по геополитика, ден преди срещата на страни от инициативата в София.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Въпросната инициатива де факто представлява отпора на САЩ срещу китайската политическа визия за новия Път на коприната (Един пояс, един път). Американската цел е интеграция на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море чрез поредица проекти, свързани с транспортната, енергийната и цифрова инфраструктура, но обвързани с американската икономическа сфера на влияние, както и тази на ЕС.
По думите на Дюлгерова, ако Гърция стане 13-я член на инициативата „Три морета“, може да се говори и за включване на Егейско море.
Инициативата е своеобразен дипломатически и политически успех на България. Това е политически проект, който има своите финансови измерения, като обхваща свързаността в транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура. Всяко едно нещо е добро забравено старо, посочи проф. Дюлгерова. И от думите ѝ стана ясно, че засега инициатива още е на етап идеи и проекти, не резултати.
В тази цел, която се преследва в момента има около 1 млрд. долара. Има проекти, но доколкото съм запозната с идеята САЩ са дали около 400 млн., Полша е дала много и има 5 държави, които не са дали нищо, посочи тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Готово ли е правителството и президентството да излезе с конкретни искания, запита проф. Дюлгерова. Има заложена програма в чисто политически план, има развитие от 2015 г. – пожелания много, интересни много, но да се надяваме българските представители да бъдат подготвени за ефективна диалогичност и дипломация, за да може политическите цели, които се търсят да бъдат реализирани, надява се проф. Дюлгерова.